RDLP w Krakowie – Rekrutacje on-line

Koniec ze żmudnym drukowaniem CV, pakowaniem do kopert ton papierów. Koniec z godzinami odstanymi na poczcie i niepewnością. Teraz wystarczy komputer i kilka minut. RDLP w Krakowie po raz pierwszy w Lasach Państwowych umożliwiła aplikowanie na wolne stanowiska pracy za pośrednictwem Internetu.

Krakowianie skorzystali z portalu TalentBridge (www.talentbridge.pl) oferującego systemy on-line do rekrutacjipracowników. W zależności od potrzeb i rozbudowania formularzy aplikacyjnychudostępnia on darmowe lub odpłatne wersje (te ostatnie mają np. opcje dodawaniaankiet).

W formularzu możemy zawrzeć nie tylkodowolne pytania (np. o motywację w pracy), ale też dodać odpowiednie klauzule,np. o zgodzie na przetwarzanie danych.

Kandydatom, którzy w danej rekrutacji nieosiągną sukcesu, dyrekcja dała możliwość zaznaczenia klauzuli o możliwościprzetwarzania ich danych na potrzeby kolejnych rekrutacji w RDLP. Systemzapamięta ich dane i uwzględni zgłoszenie przy kolejnej ofercie.

Formularz umożliwia dodawanie załączników –bez trudu można przesłać dyplomy, certyfikaty, potwierdzenia kursów itp. Dziświększość takich dokumentów gromadzi się właśnie w formie cyfrowej i dopiero wrazie potrzeby drukuje.

Dotychczas mogło się zdarzyć, że papierywysłane tradycyjną pocztą nie dotarły na czas. – Mieliśmy w dyrekcji takiprzypadek, kiedy kandydat nie zdążył przygotować i wysłać pocztą swoichdokumentów – mówi Walentyna Kulińska, specjalista w Wydziale ZarządzaniaZasobami Ludzkimi i Organizacji w RDLP w Krakowie. Terminowość przesyłek to niejedyny problem. Poza pieczątką na druku nadania aplikujący nie mapotwierdzenia, że dokumenty dotarły do adresata. – Przewaga systemu jest taka,że tuż po zaakceptowaniu swoich danych system wyświetla informacjępotwierdzającą przyjęcie zgłoszenia. Następnie wysyła dodatkowy, na wskazanyprzez kandydata adres, e-mail z dalszymi informacjami – dodaje Kulińska. Jużwidać ogromne zainteresowanie tej formy rekrutacji: – Aplikacje spływają do nassystematycznie, a sami kandydaci dzwonią z pochwałami za pomysł.

Dla dyrekcji elektroniczny system to teżsame korzyści. – Nie musimy drukować i gromadzić dużej liczby dokumentów,zwiększyła się wydajność pracy podczas selekcji aplikacji, więc wyszukiwaniekandydatów spełniających kryteria przed dalszym etapem rekrutacji jestłatwiejsze i prawie błyskawiczne. Np. na stanowisko podleśniczego średniowpływa ok. 40–50 aplikacji – dawniej na sprawdzenie jednej trzeba byłoprzeznaczyć ok. 15 minut, teraz program robi to za nas – wyjaśnia Kulińska. –Kandydatom preferującym metodę w wersji papierowej umożliwiamy oczywiścieskładanie aplikacji, aczkolwiek odkąd funkcjonuje elektroniczny system,zwolenników takiego rozwiązania praktycznie nie ma. Dokładamy wszelkich starań,aby rekrutacja w RDLP w Krakowie była przyjazna dla wszystkich kandydatów.

W ostatnim tygodniu stycznia w krakowskiejdyrekcji prowadzi się w ten sposób dwie rekrutacje – na podleśniczego wNadleśnictwie Nawojowa i księgowego w Nadleśnictwie Krzeszowice.

UZ