Ustawa o lasach – Będą (?) zmiany

Trwa kolejna próba przeprowadzenia zmian w ustawie o lasach. Z datą 10 listopada (opublikowano 22 grudnia) Minister Środowiska złożył projekt założeń, które w większości bez skutku „wałkuje się” już od maja 2010 roku. Przypomnijmy je.

Powraca więc temat prowadzenia gospodarkileśnej bez planów urządzeniowych. W przypadku ich braku przez maksymalnie 18miesięcy zadania będzie przydzielał dyrektor RDLP lub starosta na podstawieprojektu pul i upul.

Zmiany obejmą gospodarowanienieruchomościami Skarbu Państwa zarządzanymi przez LP. Plan jest taki, by LPmogły przekazać nieruchomości i grunty leśne nieprzydatne do prowadzeniagospodarki leśnej starostom. Zniknie możliwość przekazywania określonychnieruchomości w użytkowanie wieczyste i zamiany lasu na rolę w przypadkuuzasadnionych potrzeb właściciela.

Prywatyzacja mieszkań. Dodany zostaniezapis o konieczności zwrotu ulgi na wykup lokum po zbyciu go na rzecz osobybliskiej (dotychczas było możliwe odsprzedanie osobie bliskiej bez utratyzniżki, a osoba ta mogła sprzedać lokal dalej na wolnym rynku – czysty zysk).Dodane zostaną zapisy o możliwości nabycia tylko jednego lokalu z bonifikatą.

Nowe kompetencje ma zyskać dyrektor generalnyLP: możliwość tworzenia i przystępowania do towarzystw ubezpieczeń wzajemnych(obecnie może tworzyć jednoosobowe spółki SP lub przystępować do spółek z o.o.lub SA).

W ustawie mają też zostać zapisaneszczegółowe uprawnienia dyrektora doopracowania, ogłoszenia i stosowania w LP szczegółowych procedur sprzedażydrewna i warunków wprowadzania w nich zmian.

W finansach powraca pomysł przemianowaniafunduszu leśnego na wewnętrzny kapitał wyrównawczy LP (w jego ramach możliwy doutworzenia kapitał stabilizacji LP) i fundusz leśny lasów niebędących wzarządzie LP. Dysponentem obu pozostanie dyrektor generalny LP.

W lasach może zrobić się światowo – zwymagań dla kandydatów do SL znika posiadanie obywatelstwa polskiego.Podtrzymuje się też temat Banku Danych o Lasach, zarówno w kontekściegromadzenia danych, jak i ich udostępniania. Ustawa ma wreszcie określićpodmioty odpowiedzialne za wykonanie m.in. pasów ppoż. jako m.in. próbarozwiązania konfliktu LP vs. PKP. O potrzebie gruntownej nowelizacji ustawy oddawna wypowiadają się najwięksi znawcy (m.in. prof. Wojciech Radecki, dr KonradTomaszewski). Mówi się wręcz o ustawie „Prawo leśne”. Tymczasem od 2010 r.zgromadziliśmy w redakcji aż dziewięć wersji założeń nowelizacyjnych! Zwymienianych tam i przypomnianych wyżej propozycji przez Sejm przeszła jedynierezygnacja z powołań, rozdzielenie etatu na miąższościowy rębny ipowierzchniowy przedrębny i deregulacja wykonawstwa planów urządzeniowych.Znamienne, że wyleciał (nie po raz pierwszy) pomysł stworzenia Rady LP. Tenpunkt akurat budził kontrowersje. Większość spraw w projektach to oczywistości,których od co najmniej pięciu lat nie udaje się pchnąć. Jakże inny był trybnowelizacji, gdy szło o służebność przesyłu, na której korzystają koncernyenergetyczne czy daninę nałożoną na LP.

UZ