FSC Polska – Zawieszenie

30 grudnia doszło do zawieszenia działalności biura Związku Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa FSC Polska.

Forest Stewardship Council Internationaloficjalnie potwierdziło ten fakt dopiero 15 stycznia. Przyczyną ma być wciążnie zatwierdzony statut polskiego FSC, który dekretowałby w pełni trzyizbową(ekonomiczna, przyrodnicza i społeczna) formułę działania. Dodatkowomiędzynarodowa organizacja zarzuca polskiemu zarządowi brak reakcji na uwagi,które kierowały organizacje przyrodnicze skupione w izbie przyrodniczej. Miałyone dotyczyć przyjmowania nowych organizacji członkowskich.

Chodzi o znamienny rozrost izbyprzyrodniczej. Jeszcze w 2013 r. była ona zdominowana przez organizacjekrytyczne wobec działalności Lasów Państwowych. Za kadencji poprzedniegoprezesa (Romuald Roman ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, ustąpił 25czerwca 2014 r.) do izby zaczęli przystępować nowi członkowie, np. kołałowieckie. W efekcie izba przyrodnicza liczy dziś 38 członków, tj. o 12 więcejniż obie pozostałe. Kół łowieckich jest siedem, a prócz nich SITLiD, PTL, ROLPi stowarzyszenie leśników-motocyklistów „Leśna Jazda”. W ten sposóborganizacje, które dotychczas miały wiodący głos, straciły go, nie mogącuzyskać decydującej przewagi głosów w izbie. (To istotne, bowiem dlaprzegłosowania czegokolwiek w FSC konieczny jest pozytywny wynik we wszystkichtrzech izbach.)

Informację o zawieszeniu jako pierwszypodał jednak polski WWF. Zdaniem tego NGO zawieszenie to reakcja na uwagi onieprawidłowościach w zarządzaniu tą jednostką sygnalizowane przez Pracownię narzecz Wszystkich Istot, Komitet Ochrony Orłów, Klub Przyrodników oraz inneorganizacje ekologiczne reprezentujące Izbę Przyrodniczą w FSC Polska. Nt.zmian w składzie izby przyrodniczej napisano, że to właśnie w ostatnich latachskutecznie uniemożliwiało konstruktywną pracę Izby, a w szczególnościdostosowanie krajowego Statutu i Standardów FSC do dokumentów międzynarodowych.

3 grudnia manifestacyjnie opuścił FSC Klub Przyrodników. Woświadczeniu wskazano, że zmiany w polskim FSC prowadzą do osłabienia wymogówcertyfikatu, a ten przestaje wyrażać ponadprzeciętną troskę o przyrodę.Organizacja zarzucała wycofywanie się poszczególnych RDLP, pod auspicjamisamego FSC, z proekologicznych rozwiązań, a certyfikat nazwała wręcz narzędziemreklamowym. Zarząd FSC nie komentował i tej sytuacji.

Obecny prezes FSC Polska, dr Piotr Mederskiz Wydziału Leśnego w Poznaniu, od 2012 r. reprezentuje w zarządzie właśnie IzbęPrzyrodniczą. Ma o tyle trudniejsze zadanie, że z pracy zrezygnowalidoświadczeni pracownicy biura. Trzyosobowy skład zastępuje obecnie jedna osoba.Jej miejscem pracy nie jest jak dotychczas Zielona Góra, gdyż w końcu rokunastąpiła przeprowadzka biura do Poznania.

Na czas zawieszenia obowiązki przejąłDepartament ds. Polityk i Standardów FSC w Bonn. Nadane certyfikaty zachowująważność, a trwające procedury certyfikacyjne będą kontynuowane. Na razieodwołano konsultacje społeczne w sprawie stosowania insektycydu Fastac naszeliniaka (komunikat po kilku dniach od ukazania się znikł ze stronyinternetowej).

RaZ