PROW 2014-20 – KE już zatwierdziła

Komisja Europejska zatwierdziła 12 grudnia polski PROW na lata 2014–20. Choć formalnie minął pierwszy rok jego obowiązywania, to i tak nasz krajowy program znalazł się w gronie trzech pierwszych zaakceptowanych przez Brukselę. Teraz czekamy na krajowe ustawy i rozporządzenia ministra rolnictwa, wprowadzające poszczególne działania.

O projekcie PROW wielokrotnieinformowaliśmy, nim w sierpniu ub. roku trafił do zaopiniowania w KE. Znieformalnych źródeł wiemy, że zastrzeżenia wzbudzał brak wsparcia, jakiebazowe przepisy europejskie przewidują dla właścicieli lasów. Prócz szkoleń idoradztwa mamy bowiem jedynie program zalesieniowy, w swej istocie skierowanydo tych, którzy dopiero chcieliby mieć las, nie zaś go posiadają. Poniżej kwotywsparcia w poddziałaniu 8.1 „Wsparcie na rzecz kosztów zakładania i utrzymaniaw zakresie zalesiania i tworzenia terenów zalesionych”.

Stawki poszły w górę, ale czy zachęcąrolników? Jak czytamy w pełnej wersji dokumentu, w przypadku zalesianiastanowią tylko 60% skalkulowanych kosztów. Mniej korzystnie niż dotąd wyglądapremia zalesieniowa niższa o 365 zł i wypłacana przez 12, a nie jak dotąd 15lat. Niższą stawkę będą jednak rekompensować dopłaty bezpośrednie.


Limity powierzchniowe to 0,1 ha w przypadkuminimalnej powierzchni zalesienia i 20 ha, na które w okresie obowiązywaniaobecnego PROW można będzie uzyskać wsparcie. Zwraca uwagę tylko jednadopuszczalna forma refundacji grodzeń – za metr bieżący.

Nie wszyscy wiedzą, że to nie tylko Unia fundujenam nowe lasy. W ogólnej puli 301 mln euro przeznaczonych na zalesianie aż 109mln euro pochodzi ze środków krajowych. Te pieniądze mają wystarczyć napokrycie lasem 82 tys. ha.

Z PROW będą mogły też skorzystać szkołyleśne. Ich obecność jako beneficjentów przewidują poddziałania „Wsparciekształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” oraz „Wsparcie na demonstracjei działania informacyjne”. Chodzi o organizację szkoleń i warsztatów, oboknormalnego toku kształcenia.

Zastanawia natomiast obecność poddziałania„Świadczenie kompleksowej porady dla właściciela lasu”. Podmiot świadczącyusługi doradcze winien angażować doradców wpisanych na listę Centrum DoradztwaRolniczego. Tych jest ponad 360, ale żaden z nich nie miał szansy komukolwiekdoradzić, bo w minionej perspektywie z refundowanego doradztwa leśnego nieskorzystała… ani jedna osoba. Wnioskodawca winien wykazać też, że w ciąguostatnich trzech lat należycie udzielił rolnikom lub właścicielom lasów conajmniej 40 porad. Ten warunek spełnia prawdopodobnie wyłącznie SGGW i KrajowaRada Izb Rolniczych, które w ramach konsorcjum prowadziły w minionym rokuogólnopolski cykl szkoleń „Pielęgnowanie i ochrona upraw leśnych”, finansowanyz PROW 2007–13. Z lasami związane jest też działanie „Scalanie gruntów”.

RaZ