Dzierżawiony od siedmiu lat przez Grupę Bieszczadzką GOPR budynek dawnego biura Nadleśnictwa Cisna jest już własnością ratowników. Przekazanie prawa własności otwiera drogę do zagospodarowania, ale przede wszystkim renowacji budynku i jeszcze lepszego przystosowania go do potrzeb ratowników.
A część pieniędzy na ten cel trafiła już w ręce goprowców.Podczas uroczystego podpisywania aktu notarialnego Tadeusz Wesołowski, szefFundacji RADAN, wspierającej ratownictwo górskie w Polsce, przekazał na rzeczGrupy Bieszczadzkiej GOPR 50 tys. zł z przeznaczeniem na remont obiektu.
– Budynek przejęliśmy w 2007 r. wbezterminową dzierżawę, co pozwoliło nam wówczas uruchomić stałe dyżuryratownicze w zachodniej części naszych Bieszczadów – mówił Grzegorz Chudzik,naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR. – Tym samym przywróciliśmy stan sprzedlat, kiedy to w motelu w Cisnej działała nasza dyżurka. Istotne jest to, że wstacji znajdują się pomieszczenia na sprzęt transportowy i wyprawowy, który wrazie większych akcji ratunkowych trzeba było wozić z Sanoka.
Tak prezentował się budynek w grudniu 1959 roku Fot. Arch. RDLP w Krośnie (2) |
A tak wygląda współcześnie (tuż po przekazaniu prawa własności) |
Budynek dawnego biura nadleśnictwa powstałw 1959 r. wg projektu architekt Ireny Lipskiej opracowanego jeszcze przed IIwojną światową. Wzniesiony w całości z drewna, służył leśnikom przez 47 lat. Powybudowaniu nowej siedziby Nadleśnictwa Cisna dawny „biurowiec”, stanowiącyswego rodzaju zabytek leśnej architektury, przekazano ratownikom GrupyBieszczadzkiej GOPR.
– Z Grupą Bieszczadzką GOPR wiążą nas,leśników liczne związki. Wśród pionierów grupy byli przecież bieszczadzcyludzie lasu – powiedział dyrektor Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie. –Podpisane przed 10 laty formalne porozumienie o współpracy znajduje częsteodzwierciedlenie w działaniach ratowniczych i współpracy z górskiminadleśnictwami. Samo wydzierżawienie leśnego obiektu na dyżurkę GOPR było formąpomocy dla tej społecznej organizacji. Cieszyć należy się, że ten pomnikbudownictwa leśnego zostaje w dobrych rękach i będzie służył dobrej sprawie.
Cisna to druga po Ustrzykach Górnychrejonowa Stacja GOPR w wyższych partiach Bieszczadów. W ciągu ostatnich siedmiulat dyżurujący tu goprowcy setki razy wyruszali na pomoc ludziom w górach.
EdwardMarszałek