
Bawaria, Niemcy Ręce precz od ustawy o lasach! Finlandia Nowy dyrektor Metsähallitusa Nowa Zelandia Miód wagi państwowej Europa Przeciwni normie biomasowej
Bawaria, Niemcy
Ręce precz od ustawy o lasach!
Bawarskie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów(BWV) zgłasza ostry sprzeciw wobec propozycji zmian w niemieckiej federalnejustawie o lasach. Przedstawiono je we wrześniu na konferencji ministrówrolnictwa niemieckich krajów związkowych.
W reakcji na postępowanie antymonopoloweprzeciw Gospodarstwu Krajowemu „ForstBW”, które sprawuje pieczę nad lasamipaństwowymi landu Badenia-Wirtembergia, niemieccy ministrowie chcą zmienićprzepisy §40 federalnej ustawy o lasach. Chcą to zrobić w taki sposób, bypodmiotami częściowo niepodlegającymi ustawie o ochronie konkurencji były nietylko zrzeszenia prywatnych właścicieli lasów, ale również państwowegospodarstwa leśne poszczególnych landów. Obecnie bowiem Niemiecki FederalnyUrząd Antymonopolowy zarzuca badeńsko-wirtemberskim lasom państwowym naruszanieniemieckich przepisów o ochronie konkurencji. A to dlatego, że ForstBW,nadzorując blisko 200 tys. prywatnych i przeszło tysiąc samorządowychwłaścicieli lasów, zajmuje się także sprzedażą pozyskiwanego u nich drewna.Zdaniem Federalnego Urzędu Antymonopolowego niedopuszczalna jest zwłaszczasytuacja, gdy komasacją sprzedaży drewna obejmowani są prywatni właścicielelasów o powierzchni przekraczającej 100 ha.
![]() |
Działania prywatnych właścicieli lasów w Niemczech są wspierane zapisami w federalnej ustawie o lasach. Krajowy dokument pomija zrzeszenia prywatnych właścicieli lasów |
||
Zdaniem BWV zwolnienie lasów państwowych zobowiązku stosowania się do przepisów o ochronie konkurencji stanowi ogromnezagrożenie dla rozwoju zrzeszeń prywatnych właścicieli lasów jako organizacjisamopomocowych. W Bawarii gospodarcze zrzeszenia prywatnych właścicieli lasówzaczęły powstawać już w latach 70. XX w., a od czasu reformy leśnej w 2003 r.państwo konsekwentnie wycofuje się z organizacji zbytu drewna z lasówniepaństwowych. Dziś w Bawarii lasy państwowe i landowa administracja leśnapraktycznie wcale nie zajmują się ani zbytem drewna z lasów prywatnych, anidoradztwem. Wszystkie te zadania przejęło na siebie 250 fachowców z zrzeszeńprywatnych właścicieli lasów. Bawarskie zrzeszenia leśne osiągnęły już wysokipoziom profesjonalizmu
działania. Lasy samorządowe mają wprawdzie nadal możliwość korzystania zpaństwowej obsługi leśnej, ale odbywa się ona na zasadzie pełnej odpłatności,toteż jest zgodna z przepisami ustawy o ochronie konkurencji.
Podobnie jak BWV wypowiada się ZwiązekNiemieckich Stowarzyszeń Właścicieli Lasów (AGDW), działający na poziomiefederacji. Docelowo usługi w zakresie organizacji zbytu drewna powinny byćobiektem wolnej konkurencji. Przejściowo organizacje prywatnych właścicielilasów wymagają jednak wsparcia w postaci zwolnienia z obowiązku stosowania siędo przepisów ustawy o ochronie konkurencji. Objęcie takim zwolnieniem takżelasów państwowych byłoby natomiast krokiem wstecz.
Organizacje prywatnych właścicieli lasów wNiemczech mają umocowanie w federalnej ustawie o lasach. Formom, celom izadaniom tych organizacji poświęcony jest rozdział 3 ustawy, a następny jejrozdział zawiera zapis o wspieraniu organizacji właścicieli lasów przezpaństwo. Jednym z instrumentów wsparcia jest zapis o niestosowaniu przepisów oochronie konkurencji w odniesieniu do określonych rodzajów działalnościprowadzonej przez zrzeszenia leśne. Polska ustawa o lasach, w jejdotychczasowym brzmieniu, nawet słowem nie wspomina o zrzeszeniach prywatnychwłaścicieli lasów.
Źródło: www.forstpraxis.de
Finlandia
Nowy dyrektor Metsähallitusa
Decyzją fińskiego rządu nowym dyrektoremgeneralnym państwowego koncernu leśnego Metsähallitus został mianowany EsaHärmälä. Dotychczas pełnił funkcję dyrektora Departamentu Energii wMinisterstwie Pracy i Gospodarki Finlandii. Härmälä był swego czasu takżeprzewodniczącym fińskiego Centralnego Związku Producentów Rolnych i WłaścicieliLasów (MTK).
– Chciałbym, aby Metsähallitus kształtowałzasoby naszej przyrody przy współudziale obywateli. Naszym zadaniem jeststymulowanie rozwoju i podnoszenie dobrobytu fińskiego społeczeństwa różnymisposobami. Opracowujemy zrównoważone rozwiązania w zakresie ochrony przyrody,mające pierwszorzędną jakość również w skali międzynarodowej. Przy tym jednadziesiąta surowca drzewnego kupowanego przez fiński przemysł drzewny pochodziwłaśnie od nas – wyjaśnia Härmälä.
– Metsähallitus pełni wiele funkcji.Spoczywa na nimi wielka odpowiedzialność. Zarządzamy jedną trzecią powierzchniFinlandii. Doskonalimy gospodarkę leśną, utrzymujemy parki narodowe i obiekty rekreacyjneoraz nadzorujemy gospodarkę łowiecką i rybacką. Troszczymy się o dziedzictwokulturowe i gatunki wymagające ochrony. Promujemy odnawialne źródła energii –mówi nowy dyrektor.
![]() |
– Wkład Metsähallitusa w rozwój gospodarki narodowej jest o wiele większy od kwot wypłacanych przez niego państwu fińskiemu, które same osiągają niebagatelną wysokość 130 mln euro rocznie – mówi nowo powołany dyrektor Metsähallitusa Fot. www.metsa.fi |
Fiński minister rolnictwa i leśnictwaPetteri Orpo oświadczył, że dyrektor generalny Metsähallitusa będzie odgrywałważną rolę w pracach nad nowelizacją prawa dotyczącego państwowego koncernuleśnego, który – w swej dotychczasowej formie – składa się z GospodarstwaLeśnego, działającego na zasadach przedsiębiorstwa państwowego, iodpowiedzialnej za parki narodowe Służby Dziedzictwa Przyrodniczego,finansowanej z budżetu państwa. Między tymi dwoma jednostkami nie matransferowych przepływów finansowych: zyski wypracowywane przez GospodarstwoLeśne trafiają do budżetu państwa, a o wysokości funduszy parków narodowychdecyduje fiński parlament.
Projekt nowelizacji ustawy oMetsähallitusie zakłada przekształcenie Gospodarstwa Leśnego (3,6 mln ha lasów,900 pracowników) w spółkę akcyjną. Natomiast Służba Dziedzictwa Przyrodniczego mazasadniczo nadal działać w dotychczasowej formie. Projektowane GospodarstwoLeśne SA pozostałoby w składzie koncernu Metsähallitus. Rząd przewidujedelegację pewnych funkcji administracyjnych na spółkę. Jednocześnie zakładautrzymanie wypłacanych państwu dywidend przynajmniej na dotychczasowympoziomie.
Źródło: www.metsa.fi
Nowa Zelandia
Miód wagi państwowej
Służby kontroli granicznej na lotnisku wAuckland odesłały do domu parę Ukraińców po znalezieniu w ich bagażach 3 kgmiodu i 1 kg pyłku kwiatowego. Para przybyła do Nowej Zelandii, by pracować wgospodarstwie pszczelarskim na Wyspie Północnej. – Niezabezpieczone wyrobypszczelarskie stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego.Mogą przenieść choroby, które są w stanie zniszczyć nowozelandzkiepszczelarstwo – wyjaśnia Craig Gughes, urzędnik służb kontroli granicznej.
![]() |
Miody z Nowej Zelandii uchodzą za jedne z najlepszych na świecie Fot. www.flickr.com |
Jednym z powodów tego, że nowozelandzcy inspektorzy graniczni zainteresowalisię Ukraińcami, był podany przez nich w formularzach wypełnianych na granicyzawód – pszczelarz. – To z naszego punktu widzenia bardzo niebezpieczny zawód –podkreśla Gughes. Endemiczne gatunki roślin na Nowej Zelandii pozwalająuzyskiwać wyjątkowe miody znane i cenione na całym świecie. Wśród nichnajdroższy miód uzyskiwany z krzewu manuka.
Para tłumaczyła, że wyroby pszczelarskiebyły przeznaczone na własny użytek.
Źródło:www.mpi.govt.nz
Europa
Przeciwni normie biomasowej
Konfederacja Europejskich Właścicieli Lasów(CEPF), Europejski Związek Lasów Państwowych (Eustafor) i europejskie organizacjereprezentujące rolników i właścicieli gruntów wydały wspólne oświadczenie.Zgłaszają w nim poważne zastrzeżenia wobec opracowanego przez EuropejskiKomitet Normalizacyjny (CEN) projektu normy w zakresie kryteriów zrównoważonegorozwoju w odniesieniu do produktów z biomasy. Projekt ten został przesłany dokonsultacji do narodowych instytucji normalizacyjnych. Podstawowy zarzut todalekie wykraczanie projektu normy poza zakres mandatu udzielonego CEN przezKomisję Europejską.
Źródło:www.cepf-eu.org
Opr. A. S.