Białowieski Park Narodowy – Symboliczny powrót symbolu

Żubr odlany z brązu stanął na terenie Osady Zwierzyniec k. Białowieży, w połowie drogi z Hajnówki do Białowieży. Odsłonięty pomnik (18 września br.) to dosłowna kopia posągu, którym upamiętniono w 1862 r. polowanie cara Aleksandra II.

W 1915 r. wskutek działań wojennych statuazostała wywieziona do Rosji. Do Polski powróciła w międzywojniu (1924 r.), alenie do Zwierzyńca, a Warszawy, stamtąd zaś, za sprawą Ignacego Mościckiego, doreprezentacyjnego łowiska prezydenckiego w Spale. Mimo lat starań pracownikówBiałowieskiego PN Spała żubra już nie oddała i dziś oryginał można oglądaćwłaśnie tam. Zwierzyniec musiał się zadowolić repliką z… plastiku.

                     Łuska do łuski zbierze się… pomnik
                     Fot. D. Buraczyński (Arch. BPN)

A że takie tworzywo nie przystoi królowibiałowieskiej puszczy, kilkadziesiąt tysięcy myśliwych rozpoczęło ogólnokrajowązbiórkę łusek (pomysłodawcą akcji był Andrzej Gdula, obecnie przewodniczącyNaczelnej Rady Łowieckiej). Przez lata zebrali ich ponad 6 ton! Sprzedane nazłom przyniosły dochód potrzebny na projekt i produkcję nowego pomnika.800-kilogramowego żubra z brązu wykonała odlewnia w Gliwicach.

Działania wspomagały Lasy Państwowe,Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Gminy w Białowieży, Białowieski PN iprywatni sponsorzy.

– Odsłaniany dziś pomnik żubra to symbologromnej determinacji i wysiłku – powiedział dyrektor BPN Mirosław Stepaniuk,dziękując osobom, które przyczyniły się do badań i ratowania tego gatunku.

Ideą odbudowy pomnika było upamiętnienieprzypadającej właśnie 85. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej (wsiedzibie parku odbyła się konferencja poświęcona historii przywrócenia tegogatunku). W ramach cyklu wydarzeń jubileuszowych „Puszcza Dziedzictwem”świętowano też 35-lecie BPN na liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCOoraz 20. Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej.

Red.