
Praca nad zapisem nt. lasów w Konstytucji trwa w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzeniu 10 września wnioskodawcy zmian w ustawie zasadniczej przedstawili poprawkę w stosunku do tekstu, który wpłynął do Sejmu 13 marca.
Treść artykułu nt. lasów prezentowaliśmywielokrotnie, m.in. relacjonując prace zespołu, który z udziałemprzedstawicieli różnych środowisk politycznych i pod auspicjami IBL próbowałwypracować brzmienie poprawki, nim zajmą się tym politycy i sprawa lasów staniesię przedmiotem gry politycznej. Mimo to PSL złożyło projekt w Sejmie, w wersji„pierwotnej”, pomijającej jakiekolwiek ustalenia zespołu. W głosowaniuplenarnym 11 lipca Sejm skierował poprawkę do prac w komisji.
W zaproponowanej przez PSL nowelizacjinewralgiczne znaczenie ma zdanie: Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa niepodlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych wustawie. Ów wyjątek miałby nie dopuścić do zamrożenia możliwości zamian,sprzedaży czy przekazania gruntów np. na potrzeby inwestycji publicznych.Krytycy widzą w nim jednak coś, co wręcz zaprzecza całej idei: w tym kształcieKonstytucja sankcjonuje prywatyzację lasów, oddając decyzję większościparlamentarnej.
10 września temat wrócił pod obrady komisjisejmowej. Posłowie PSL pojawili się na spotkaniu z poprawką, która próbujeokreślić newralgiczne „wyjątki” jako uzasadnione celami publicznymi lub celamiracjonalnej gospodarki leśnej (ostatecznie trwale zrównoważonej gospodarkileśnej).
PiS także zgłosiło własne poprawki. Tom.in. swoista kompensacja w przypadku zbycia gruntów leśnych Skarbu Państwa,zapobiegająca prywatyzacji na dużą skalę: za każdy hektar lasu, który zmieniwłaściciela, państwowy zasób miałby zostać powiększony o co najmniej 3 ha. Opozycyjni politycy chcą takżezapisania w Konstytucji, że państwowymi lasami zarządzają na zasadziesamofinansowania Lasy Państwowe. Dotykają także trudnego problemureprywatyzacji – za lasy przejęte za czasów PRLich właściciele mieliby otrzymać rekompensatę pieniężną z budżetu,pomniejszoną o zobowiązania w dniu przejęcia, które Skarb Państwa im udowodni.Komisja powołała też sześcioosobowy zespół ekspercki (m.in.: Tomasz Borecki,Janusz Czerepko, Andrzej Grzywacz, Piotr Paschalis-Jakubowicz, KazimierzRykowski i Waldemar Gontarski).
RaZ