Z zagranicy 19/2014

Szwecja Pozyskanie drewna w 2013 roku Irlandia Wyniki finansowe Coillte w 2013 roku Niemcy PEFC krytycznie o podwójnej certyfikacji lasów państwowych Bawaria, Niemcy Modyfikacja subwencji dla leśnictwa niepaństwowego Saksonia Wapnowanie gleb leśnych z powietrza

Szwecja
Pozyskanie drewna w 2013 roku

Zgodnie ze wstępnymi informacjamiszwedzkiej Agencji Leśnej, w 2013 r. pozyskanie drewna w Szwecji osiągnęłopoziom 86,3 mln m3 brutto. Oznacza to 1% wzrost rozmiaru użytkowania szwedzkichlasów w stosunku do roku 2012. Powierzchnia cięć pielęgnacyjnych w najmłodszychdrzewostanach (cięcia bez pobierania użytków drzewnych) wyniosła w 2013 r. łącznie 392 tys. ha. Przyrost rocznyszwedzkich zasobów drzewnych przekracza 120 mln m3.

                                                      Fot. www.skoggstyrelsen.se/M. Ekstrand
         W ub. roku tylko w firmach usług leśnych w Szwecji zatrudnionych było blisko 14 tys. osób

W 2013 r. w większych gospodarstwach leśnych(powyżej 5 tys. ha) i w firmach usług leśnych pracowało w Szwecji odpowiednio 2tys. i 13,9 tys. osób. Kobiety stanowiły 17% pracowników większych gospodarstwleśnych i 4% pracowników firm leśnych.

Źródło: www.skogsstyrelsen.se


Irlandia
Wyniki finansowe Coillte w 2013 roku

W minionym roku przychody irlandzkiego państwowego koncernu leśno-drzewnego Coillte osiągnęły poziom 275,7 mln euro,co oznacza 5% wzrost w stosunku do 2012 roku. Zysk operacyjny wyniósł 40,4 mlneuro (wzrost o 40%). Decyzją rady nadzorczej Coillte w styczniu 2014 r. zostałaodprowadzona do budżetu państwa dywidenda tymczasowa w wysokości 2 mln euro. Owysokości dywidendy ostatecznej zadecyduje rząd. Zobowiązanie podatkowekoncernu (CIT i podatek od rozporządzania środkami trwałymi) sięgnęło 2,9 mlneuro. Standardowa stawka CIT wynosi w Irlandii 12,5%, ale Coillte korzysta zdużej ulgi leśnej. Dotacje celowe kształtowały się na poziomie 662 tys. euro.

Lektura rocznego raportu Coillte napawa optymizmem – w ciągu roku wzrost przychodów koncernu sięgnął 5%, a zysk operacyjny wzrósł o 40%


Oprócz dywidendy finansowej koncernwypracowuje także tzw. dywidendę ekologiczno-społeczną (niekomercyjneświadczenia na rzecz społeczeństwa w zakresie ochrony przyrody i wód, ochronydziedzictwa kulturalnego, rekreacji i stymulowania rozwoju obszarów wiejskich).Niezależni naukowcy oszacowali wartość dywidendy ekologiczno-społecznej Coilltena przeszło 500 mln euro rocznie.

Koncern gospodaruje w lasach państwowychIrlandii (443 tys. ha), przeznaczając 80% swoich nakładów kapitałowych narozwój majątku leśnego. Priorytetowym celem zagospodarowania 20% lasów Coilltejest ochrona przyrody i bioróżnorodności. Ilościowy wolumen sprzedaży surowcadrzewnego kształtuje się na poziomie 2,3 mln m3 rocznie. Oprócz gospodarkileśnej, która w ub. roku wygenerowała 31% przychodów koncernu, w zakresdziałalności Coillte wchodzą różne usługi bazujące na rozporządzaniunieruchomościami gruntowymi (8% przychodów) i produkcja płyt drewnopochodnych(61% przychodów). W 2013 r. sprzedaż na eksport (głównie do Wielkiej Brytanii)stanowiła 59% obrotów koncernu.

Macierzystą firmą koncernu Coillte jestspółka z o.o., należąca w całości do państwa irlandzkiego. W ramach rządowegoprojektu połączenia Coillte ze spółką akcyjną Bord na Mona, który ma na celustworzenie jednej prężnej firmy państwowej, zajmującej się produkcją energii zbiomasy i gospodarką leśną, obie spółki przystąpiły w 2013 r. do tworzeniajoint venture. Wcześniej rząd Irlandii planował również sprzedaż praw dopozyskiwania drewna w lasach państwowych, ale w ub. roku się z tego wycofał.

W 2013 r. koncern Coillte zatrudniał 913osób, w tym 427 pracowników na stanowiskach robotniczych. Przeciętnewynagrodzenie miesięczne wynosiło 4808 euro.

Źródło: www.coillte.ie

Niemcy
PEFC krytycznie o podwójnej certyfikacji lasów państwowych
– W czasach, w których ludzkość poszukujeodpowiedzi na problemy spowodowane zmianą klimatu, wyraźnie objawia się – pilnajak nigdy dotąd – potrzeba znalezienia wspólnego języka przez wszystkich tych,którzy chcą zachować lasy i pomóc ludziom żyjącym z lasów. Tymczasem zdaje sięmieć miejsce coś zupełnie przeciwnego: zamiast współpracować w interesie ogółu,niektóre rządy i organizacje ekologiczne rzucają się ze ślepym zapałem na telasy, które już są chronioneoświadczył William Street, przewodniczący PEFCInternational, na konferencji prasowej, która odbyła się 17 czerwca 2014 r. wBerlinie. Zdaniem Streeta podwójna certyfikacja lasów państwowych jestmarnotrawstwem milionowych kwot publicznych pieniędzy w imię samej ideologii.

Wg standardów PEFC certyfikowanych jest nacałym świecie przeszło 250 mln ha lasów. Na berlińskiej konferencjireprezentanci PEFC zaapelowali do rządów wszystkich państw członkowskich UE owsparcie krajów półkuli południowej w dążeniach do rozwoju systemucertyfikacyjnego, wybranego przez nie z własnej woli.

Źródło:www.forstpraxis.de

Bawaria, Niemcy
Modyfikacja subwencji dla leśnictwa niepaństwowego

W celu przyspieszenia przebudowy bawarskichdrzewostanów w kierunku stabilnych lasów mieszanych minister leśnictwa wrządzie landu Bawaria, Helmut Brunner, zmodyfikował zasady subwencjonowanialasów prywatnych i samorządowych. – Stworzyliśmy skuteczny system bodźców poto, aby jeszcze silniej zmotywować właścicieli gruntów leśnych do pielęgnowaniai użytkowania ich lasów – mówi minister.

Fundusz nowego bawarskiego programusubwencyjnego został wstępnie zasilony kwotą 14,5 mln euro. Przebudowębawarskich drzewostanów utrudnia rozdrobnienie lasów prywatnych – przeszło 2/3wszystkich 700 tys. właścicieli lasów w Bawarii ma posiadłości leśne opowierzchni poniżej 2 ha. Dlatego szczególnie atrakcyjna oferta subwencyjnaskierowana jest teraz do właścicieli małych lasów. W ich przypadku stawkidopłat do pielęgnowania i odnawiania lasu są o 20% wyższe.

Źródło: www.forstpraxis.de


Saksonia
Wapnowanie gleb leśnych z powietrza

W lipcu 2014 r. śmigłowce rozrzuciły nawielu obszarach leśnych Saksonii przeszło 30 tys. ton wapna dolomitowego w celuprzeciwdziałania nadmiernemu zakwaszeniu gleb leśnych. – W Saksonii także w tymroku zainwestowaliśmy ponad 2,5 mln euro w poprawę naszych gleb leśnych. Kosztywapnowania pokrywane są w blisko 90% z unijnych funduszy subwencyjnych.Ochronnym wapnowaniem gleb obejmujemy wszystkie formy własności – lasy prywatnei samorządowe profitują z niego w tym samym stopniu co lasy państwowe – mówiprof. Hubert Braun, dyrektor Gospodarstwa Państwowego „Lasy Saksonii”.

                     Fot. www. commons.wikimedia.org
Na każdy hektar objęty wapnowaniem rozpyla się ok. 3 ton mieszanki węglanu wapnia i węglanu magnezu

Ochronne wapnowanie gleb przeprowadza się wSaksonii od 1986 roku. Pomimo że obecnie z atmosfery zasadniczo nie dostaje sięjuż do saksońskich gleb dwutlenek siarki, to ich biochemia pozostaje poważniezaburzona po dziesiątkach lat intensywnej depozycji tego szkodliwego związku iinnych substancji kwasotwórczych. Dlatego na wybranych terenach rozprowadza sięz powietrza ok. 3 ton wapna na hektar. W tym roku wapnowaniem objęto 5,4 tys.ha lasów państwowych, 3,4 tys. ha lasów prywatnych i 1,5 tys. ha lasówsamorządowych.

Źródło:www.forstpraxis.de

Opr. A.S.