Sejm – 17 interpelacji posła Kmiecika

Każda złożona 12 marca i każda z niemal jednakowym tytułem „(…) w sprawie rabunkowej gospodarki drzewnej prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja w (…)”.

Niezwykle ważną gałęzią gospodarkinarodowej jest gospodarka leśna, która jest szeroko rozumianym sposobem naużytkowanie lasu (głównie produkcja drewna) – zaczyna dolnośląski poseł TwojegoRuchu. W długim wstępie jako miernik racjonalności przywołuje odsetek drewnaużytkowego w ogólnym pozyskaniu. Im wyższy, tym bardziej racjonalna gospodarka– przekonuje.

Posła martwi konieczność wpłat, jakichdokonują LP do budżetu na mocy ostatniej nowelizacji ustawy o lasach. Zanaturalne uważa, że przy tak wysokim obciążeniu zarówno DGLP, jak i każda zRDLP będą starały się zachować swoje finansowe status quo za cenę zmianydotychczasowego sposobu gospodarowania lasu. Pyta więc:

– o wspomnianą proporcję drewnoużytkowe/drewno ogółem,

– realizację planów urządzenia lasu wokresie ostatnich trzech lat,

– uwzględnienie w pul priorytetowychwycinek lasu, gdzie pozyskane drewno jest sprzedawane za granicę,

– ceny drewna dla odbiorców krajowych izagranicznych,

– istnienie specjalnego przywileju umówwieloletnich dla odbiorców zagranicznych.

Posła niepokoi, że LP sprzedają drewnonieprzetworzone – to jego zdaniem ewidentne marnotrawienie zasobów ipowiększanie stopy bezrobocia. Dlatego dopytuje, czy RDLP przetwarzają drewno iczynią starania, żeby zwiększać swoją efektywność finansową poprzez dokonywaniesprzedaży drewna przetworzonego za pomocą własnych zakładów przeróbczych.Wreszcie też o to, jakie są ceny drewna przetworzonego i nieprzetworzonego(poseł krytykuje regionalne różnice cen i skomplikowane ich ustalanie).

Do momentu zamknięcia bieżącego numeruodpowiedzi Ministra Środowiska nie były znane.

RaZ