
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną jednego z nadleśnictw podległych RDLP w Białymstoku, dotyczącą uznania możliwości odliczenia VAT od wydatków powiązanych z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Początek sporu wziął się z wniosku ointerpretację przepisów podatkowych, z którym wystąpiło jedno z nadleśnictwRDLP w Białymstoku biorących udział w projekcie „Ochrona orlika krzykliwego nawybranych obszarach Natura 2000”. Projekt trwa od 2010 r. na obszarze puszczBiałowieskiej i Knyszyńskiej.
![]() |
Fot. www.commons.wikimedia.org/Dragus |
Zdaniem LP nadleśnictwo jako czynnypodatnik VAT może odliczać go od zakupów towarów i usług potrzebnych do działańzwiązanych z projektem. Nadleśnictwo było przekonane o swoich racjach – uznało,że wykonywanie zadań ochronnych oraz związane z tym zdobywane certyfikaty isprawne zarządzanie jakością przyniosą realny wzrost przychodów ze sprzedażydrewna objętych VAT.
Odpowiedź skarbówki była zaskakująca. Urząduznał, że odliczenie w tym przypadku nie przysługuje. Fiskus nie znalazłzwiązku między ochroną orlika a sprzedażą drewna i możliwość odliczeńzakwestionował. Leśnicy nie zgodzili się z interpretacją i oddali sprawę dorozpatrzenia białostockiemu sądowi. Ten przychylił się do zdania urzędu. TerazNSA ostatecznie rozstrzygnął o racji fiskusa.
Sąd najwyższej instancji uznał, że VATzwiązany z ogólnymi kosztami funkcjonowania firmy można odliczyć tylko wtedy,gdy koszty te wpływają na cenę sprzedaży objętego podatkiem towaru. SędziaJanusz Zubrzycki uznał, że cel projektu to ochrona ptaków, która nie ma żadnegozwiązku z opodatkowaną sprzedażą drewna, a tylko wówczas istnieje możliwośćodliczenia VAT.
Wyrok jest prawomocny.
UZ