
Leśny projekt zmiany Konstytucji RP trafił pod obrady Sejmu. 29 maja na sali plenarnej wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za dalszymi nad nim pracami. Ale dotychczasowe zastrzeżenia pozostały.
– Po raz pierwszy oduchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.przystępujemy do debaty nad projektem zmiany konstytucji dotyczącej sprawy okluczowym znaczeniu dla polskiego państwa i społeczeństwa – tak rozpocząłprezentację i uzasadnienie projektu Józef Zych z PSL.
Treść proponowanej poprawkijest dobrze znana – to te same trzy punkty, które koalicja przedstawiła jeszczew styczniu, wzorowane na zapisach ustawy o zachowaniu narodowego charakterustrategicznych zasobów naturalnych kraju (2001). Mimo że przedstawiciel PSL(Stanisław Żelichowski) wchodził w skład zespołu sterującego, który w Senaciestarał się wypracować inną, powszechnie akceptowalną treść, PSL i tak w marcuzłożyło w Sejmie wniosek o poprawkę Konstytucji właśnie w pierwotnym brzmieniu.
Przedstawicielewszystkich klubów wnioskowali o dalsze prace na projektem w komisji środowiska.Ale nadal pozostały kontrowersje wokół pkt. 2 propozycji, który brzmi: Lasystanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniomwłasnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. W intencjiwnioskodawców ma to umożliwiać np. regulację stosunków własnościowych wszachownicy gruntów czy realizację inwestycji drogowych.
Ale ten właśnie fragmentponownie skrytykowało PiS. Posłanka Krystyna Pawłowicz stwierdziła wręcz, żepropozycja PSL nie tyle gwarantuje stabilność LP, co wręcz otwiera drogę doprzekształceń własnościowych: – Pojęcie przekształcenia pojawia się bowiem wkonstytucji, czyli staje się w ogóle konstytucyjnie dopuszczalne, i to w drodzezwykłej ustawy.
Poseł Jan Szyszko, któryw imieniu PiS wnioskował o skierowanie projektu do dalszych prac, zaznaczył: –W trakcie prac komisji postaramy się zadziałać w ten sposób, aby rzeczywiściezadbać o interesy państwa i interesy polskich Lasów Państwowych, a nie o to, cozostało tutaj zapisane.
Projekt PSL skrytykowałdotychczas także Prokurator Generalny i Związek Powiatów Polskich.
Konstytucję z 1997 r.zmieniono dotychczas jedynie dwa razy. Za poprawką musi zagłosować 3/4 posłów.
RaZ