Z zagranicy 8/2014

Europa Korekta projektu nowych wytycznych unijnych Dania Polityczny zwrot w sprawie akcyzy opałowej   Wielka Brytania Ostatni taki przewodniczący? Badenia-Wirtembergia, Niemcy Satelitarny monitoring składowanego drewna Wielka Brytania Sprzedaż pierwszych promes jednostek pochłaniania

Europa
Korekta projektu nowych wytycznych unijnych

Komisja Europejska skorygowała projektnowych unijnych wytycznych do udzielania subwencji państwowych w sektorzerolnictwa i leśnictwa w latach 2014–20. Uwzględniła przy tym niektóre uwagizgłoszone przez państwa członkowskie UE po ubiegłorocznej prezentacjipropozycji wstępnej. Projekt jest nadal przedmiotem konsultacji. Nowe unijnewytyczne subwencyjne dla rolnictwa i leśnictwa mają zostać ostatecznie przyjęteprzez KE najpóźniej 1 lipca.Wiele zastrzeżeń do wstępnej wersjiprojektu zgłosiła Konfederacja Europejskich Właścicieli Lasów (CEPF).Zastrzeżenia dotyczyły m.in. planowanego ukierunkowania subwencjonowanialeśnictwa wyłącznie na funkcje ekologiczne i rekreacyjne oraz ograniczeniapoziomu kompensaty wydatków na drogi leśne do 40%. Jak dotąd Komisja Europejskauwzględniła jedynie uwagi odnoszące się do kwestii o pomniejszym znaczeniu.Dlatego CEPF zaapelowała do swoich organizacji członkowskich – narodowychcentral zrzeszeń leśnych – o rozpoczęcie rozmów z reprezentantami rządówkrajowych w sprawie unijnych wytycznych subwencyjnych na lata 2014–20. Rozmowyna szczeblu krajowym mogą pomóc w uzyskaniu korzystniejszego dla właścicielilasów ostatecznego kształtu wytycznych unijnych.
Źródło: www.cepf-eu.org 


Dania
Polityczny zwrot w sprawie akcyzy opałowej

Duński minister Morten Østergaardzapowiedział wycofanie się władz z propozycji objęcia akcyzą opałową surowcadrzewnego. Tym samym Dania zdaje się zawracać z drogi do uzyskania niechlubnegomiana pierwszego na świecie państwa nakładającego podatek na drewno opałowe.Projektowana akcyza na drewno opałowe byłakonsekwencją politycznych uzgodnień w sprawie polityki energetycznej,poczynionych w 2012 r. między siedmioma spośród ośmiu partii reprezentowanych wduńskim parlamencie.

                       Fot.www.facebook.com/stopbraendeafgiften
Miesiąc wystarczył, by profil „Stop akcyzie na drewno opałowe” Duńskiego Towarzystwa Leśnego na portalu Facebook polubiło 50 tys. osób

Zgodnie z tymi uzgodnieniami akcyza miała zostać nałożonana wszystkie surowce opałowe. Kiedy wyszło na jaw, że akcyzą objęte byłobynawet drewno wykorzystywane do opalania prywatnych gospodarstw domowych, duńskaopinia publiczna zdecydowanie się temu sprzeciwiła. Wskazywano na to, żeskutkiem nałożenia akcyzy na drewno opałowe w Danii byłby np. wzrost zużyciadrewna opałowego kupowanego w Niemczech, nieobłożonego takim podatkiem. Wrezultacie stratna byłaby duńska gospodarka leśna.We wrześniu 2013 r. Duńskie TowarzystwoLeśne założyło na portalu Facebook stronę „Stop akcyzie na drewno opałowe”. Swoje poparcie wyraziło na niej jużponad 52 tys. osób.
Źródło: www.nordicforestry.org 

Wielka Brytania
Ostatni taki przewodniczący?

Sir Harry Studholme przez trzy lata będzie przewodniczył Komisji Leśnej Anglii i Walii
Fot. www.flickr.com/Forestry Commission

Sir Harry Studholme został mianowany przezbrytyjską królową na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Komisji LeśnejAnglii i Szkocji (Forestry Commission). Kadencja przewodniczącego ma trwać trzylata. Sir Studholme jest absolwentem uniwersytetu w Cambridge, dyplomowanymksięgowym i doradcą podatkowym oraz zarejestrowanym pośrednikiem handlowym.Posiada lasy w Anglii. Przewodniczy również funduszowi inwestycyjnemu, któryjest właścicielem gospodarstw leśnych na pięciu kontynentach. Sir Harry od 2007r. wchodził w skład rady nadzorczej Komisji Leśnej jako członek niewykonawczy iw ostatnim czasie jako jej tymczasowy przewodniczący.Komisja Leśna zarządzała wcześniejwszystkimi lasami państwowymi Wielkiej Brytanii i składała się z trzech sekcjikrajowych – komisji leśnych Anglii, Szkocji i Walii. 1 kwietnia 2013 r. KomisjaLeśna Walii została włączona do nowo utworzonej Agencji Zasobów NaturalnychWalii. Na tym nie koniec zmian w brytyjskich strukturach leśnictwa państwowego:rząd westminsterski, któremu podlega Komisja Leśna Anglii, rozpoczął już pracenad projektem oddania angielskich lasów państwowych w zarząd nowej organizacji.Impuls do podjęcia tych prac dały rekomendacje przedstawione przez niezależnyzespół ekspercki ds. rewizji polityki leśnej, powołany przez Davida Camerona pozarzuceniu przez niego planu wycofania się państwa z samodzielnego prowadzeniagospodarki w lasach państwowych Anglii.
Źródło: www.forestry.gov.uk  


Badenia-Wirtembergia, Niemcy
Satelitarny monitoring składowanego drewna

Gospodarstwo Krajowe „ForstBW”, w któregopieczy znajdują się lasy należące do landu Badenia-Wirtembergia, jest kolejnymniemieckim zarządcą lasów państwowych, który wdrożył do stosowania satelitarnysystem zabezpieczenia drewna okrągłego przed kradzieżą.W mygłach i stosach drewna chowane sąspecjalne nadajniki GPS. Gdy drewno zaczyna być przemieszczane, wysyłają onesygnał alarmowy. Pracownicy ForstBW natychmiast weryfikują legalność wywozudrewna. Jeżeli wywóz jest nielegalny, powiadamiana jest policja.W lasach państwowych Badenii-Wirtembergiipozyskuje się rocznie blisko 2 mln m3 drewna, w tym 400 tys. m3 drewnaopałowego. Jeden skradziony samochodowy ładunek drewna oznacza stratęprzeciętnie w wysokości 1200 euro.Źródło: www.forstpraxis.de  


Wielka Brytania
Sprzedaż pierwszych promes jednostekpochłaniania

W marcu 2014 r. zgłoszone zostały dosprzedaży pierwsze promesy jednostek pochłaniania CO2, generowanych przezzalesienia certyfikowane wg brytyjskiego narodowego standardu zalesieniowychprzedsięwzięć sekwestracyjnych (Woodland Carbon Code, WCC). Standard ten,ustanowiony ok. trzech lat temu, gwarantuje rzetelność i efektywność projektówzalesieniowych, realizowanych w ramach kompensacji emisji CO2. Administratoremsystemu certyfikacji WCC jest brytyjska Komisja Leśna.Zalesienia certyfikowane wg standardu WCCgenerują z czasem weryfikowalne zalesieniowe jednostki pochłaniania (WoodlandCarbon Units, WCUs). Przedsiębiorstwa kompensujące swoją emisję gazówcieplarnianych kupują od realizatorów projektów zalesieniowych nie bezpośredniojednostki WCUs, lecz promesy jednostek pochłaniania (Pending Issuance Units,PIUs), będące dokumentem zawierającym obietnicę wydania w przyszłościzweryfikowanych jednostek WCUs, które mogą już być wykorzystywane w bilansachemisyjnych. Pierwsze zweryfikowane jednostki WCUs dostępne będą w WielkiejBrytanii w 2016 r., kiedy weryfikacji sekwestracyjnej poddane zostanąnajstarsze zalesienia objęte certyfikacją wg standardu WCC.– Promesy PIUs odnoszą się do przyszłegosekwestrowania CO2 przez zalesienia i jako jednostki pochłaniania mogą zostaćujęte w raportach emisyjnych dopiero po uprzedniej weryfikacji. Niemniej jednaknabycie już teraz promes jednostek pochłaniania pozwoli przedsiębiorstwom na zaplanowaniekompensacji ich przyszłej emisji gazów cieplarnianych – mówi dr Vicky West,analityk klimatyczny Komisji Leśnej. W styczniu 2014 r. przeciętna stawkasekwestracji zalesieniowej wynosiła 6 funtów szterlingów za tonę CO2.Brytyjską certyfikacją WCC objęte sądotychczas 63 projekty zalesieniowe o łącznym potencjale sekwestracyjnym równym1,15 mln ton CO2. Audyt certyfikacyjny przeprowadzają niezależne firmycertyfikujące uznane przez Służbę Akredytacyjną Zjednoczonego Królestwa (UKAS).
Źródło: www.forestry.gov.uk
Opr. A.S.