
Nauczanie Jana Pawła II staje się szczególnie aktualne w obliczu mającej nastąpić w najbliższych dniach kanonizacji. Papież Polak wielokrotnie poruszał problemy związane z ochroną środowiska: Kto chce odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcować z przyrodą
Imię świętego nosi jużCentrum Edukacji Leśnej „W Puszczy Głuszca” w Nadleśnictwie Augustów. Przeztereny leśne tego regionu przebiega też jedna z najbardziej znanych tras –Szlak Papieski „Tajemnice światła”. Droga łączy duchowe ślady obecności JanaPawła II z otaczającym bogactwem przyrodniczym i kulturowym. Szlak wiedzie zEłku przez Rajgród, Augustów Studzieniczną, Mikaszówkę i Sejny do Wigier.Prowadzi do niezwykłych sanktuariów, zabytkowych świątyń, miejsc cennych dlarodzimej przyrody, historii i kultury. Te naturalne i odludne miejsca sprzyjająrozważaniom Tajemnic Światła, wyciszają i wyzwalają energię do lepszego życia.Pokonując Szlak Papieski pieszo lub rowerem, można dotrzeć do wielu miejsczwiązanych z postacią Papieża Polaka, wspominając jego myśli i duchoweprzesłanie.
![]() |
Pielgrzymka leśników do Studzienicznej. Papież odwiedził to miejsce w czerwcu 1999 roku Fot. R. Rogoziński |
Na trasie szlakuprzygotowano urządzenia infrastruktury turystycznej. Większość trasy jestdobrze oznaczona charakterystycznymi, żółtymi znaczkami „JP 2” lub blaszanymistrzałkami kierunkowymi. Przy kościołach i w wielu innych miejscach ustawionotablice informacyjne. Szlak został zaprojektowany w sposób umożliwiający wykorzystaniemiejsc wypoczynku, będących ofertą turystyczno-edukacyjną nadleśnictw PuszczyAugustowskiej: wiat, tablic informacyjnych i miejsc na ognisko. Do wieluprzystanków szlaku można dotrzeć samochodem – w najbardziej uczęszczanychsystematycznie rozwijane jest zaplecze pielgrzymkowe.
Szlak Papieski świetniewpisuje się w ideę udostępniania lasów społeczeństwu. W oryginalny sposóbukazuje lasy jako miejsce kontemplacji, odkrywa ich piękno i zachęca doochrony. Opiekę nad trasą sprawuje Centrum Oświatowo-Dydaktyczne DiecezjiEłckiej, które wydało szereg publikacji nt. szlaku.
Roman Rogoziński (Nadleśnictwo Augustów)