ZLP w RP – Związkowcy naradzali się

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:”””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:””Times New Roman””,””serif””;} Do podwarszawskiego Sękocina zjechali 27 marca leśnicy z całego kraju zrzeszeni w Związku Leśników Polskich w RP, by przez trzy dni dyskutować o najważniejszych dla leśników sprawach. Niemal 120 delegatów na Zjazd Krajowy reprezentowało 10 tys. związkowców m.in. z LP, parków narodowych, IBL i BULiGL.”

Rada Krajowa ZLP obradująca pierwszego dnianie mogła przejść obojętnie wobec niedawnych zawirowań dotyczących ustawy olasach. Dysputy trwały do późnej nocy. W rezultacie przyjęto uchwałę (niemaljednogłośnie), by skierować do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżenie przyjętejpospiesznie 24 stycznia nowelizacji ustawy (przypomnijmy, że podobny wniosek wTK złożyło już PiS, jest on aktualnie sprawdzany pod względem formalnym).

                Przewodniczący ZLP w RP Bronisław Sasin przemawiał do blisko 120 uczestników Zjazdu Krajowego                 
                Fot. J. Szałata

ZLP w RP od grudnia ub. roku aktywniesprzeciwiał się zmianom w ustawie. Zarówno przewodniczący związku BronisławSasin, jak i inni jego członkowie byli częstymi gośćmi w Sejmie, prezentującswoje stanowisko. Związkowe flagi powiewały też w proteście pod Sejmemzorganizowanym 23 stycznia.

28 marca obradował Zjazd Krajowy ZLP. Przedobradami krajowymi w regionach odbyły się zjazdy lokalne. Reprezentanciprzywieźli wnioski do Sękocina.

Związkowcy żałowali, że niewielu gościzaszczyciło ich swoją obecnością. Rozczarował ich zwłaszcza brak zaproszonychparlamentarzystów. Pojawił się tylko poseł Cezary Olejniczak (SLD). Przybylitakże reprezentanci DGLP – Zofia Chrempińska, dyrektor gabinetu dyrektorageneralnego LP, oraz Piotr Młynarczyk, naczelnik Zespołu ds. GospodarkiLokalowej. Poseł Olejniczak i dyrektor Chrempińska zapowiedzieli kolejnąnowelizację w ustawie o lasach – zmiana w sposobie zatrudniania w SłużbieLeśnej. Dyrektor Chrempińska poinformowała, że w Biurze Legislacyjnym Sejmuzłożono już kolejne projekty zmian, zawierające treści konsultowane od ponaddwóch lat.

Zofia Chrempińska obiecała związkowcom, żepochyli się nad problemem przeciążenia pracą leśniczych. Dziś niektórzy z nichnazywają zadaniowy czas pracy „wyzyskiem”. Remedium na nadmiar zadań iobowiązków miałaby być zmiana zasad i ułatwienia w ewidencjonowaniu i odbiorzedrewna oraz w wykonywaniu szacunków brakarskich. Związkowcy chcielibywprowadzenia standaryzacji tego stanowiska pracy w zakresie zadaniowego czasupracy. Powróciła kwestia podpisywanych zgód na monitorowanie połączeńtelefonicznych i poczty elektronicznej wykonywanych na sprzęcie służbowym.Związkowcy w jednym z wniosków po obradach wyrazili potrzebę działańsprawdzających zasadność podpisywania takiego dokumentu.

Wśród poruszanych na obradach tematów niemogło zabraknąć mieszkań w LP, a w zasadzie kompleksu zagadnień: sprzedaży,ekwiwalentu, podatku od nieruchomości czy dodatku za kancelarie leśniczego.Naczelnik Młynarczyk zapowiedział, że w czerwcu do nadleśnictw trafią nowezasady ustalania czynszów. Zapraszał też związkowców na konferencję do Łagowa(4–6 czerwca) poświęconą tematyce mieszkań.

Poruszano też wątek chorób zawodowych.Związkowcy chcą, by kontynuować działania zmierzające do polepszeniadiagnostyki i leczenia chorób zawodowych pracowników LP i PN ze szczególnymuwzględnieniem boreliozy.

Związkowcy postulują o podniesieniewynagrodzeń za dyżury przeciwpożarowe pełnione w domu oraz pensji zasadniczychdla pracowników LP i PN (w przypadku parkowców także o zniesienie tzw. limituna wynagrodzenia).

We wnioskach z obrad odzwierciedlono takżeinne problemy ważne dla ZLP, m.in. konieczność podjęcia działań w kierunkupoprawy wizerunku LP, m.in. poprzez wykorzystanie komunikacji marketingowej –PR oraz ustalenie konkretnej daty Dnia Leśnika.

Wielu leśników może zainteresować fakt, żezwiązkowcy nie zaniechali walki o zmiany w zasadach rozliczania wykorzystywaniaauta prywatnego do celów służbowych. Proponuje się wprowadzenie dodatku dowypłacanych ryczałtów lub dodatku transportowego.

UZ