
Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zmianie ustawy o lasach z 24 stycznia 2014 roku. Reprezentantami tego wniosku w TK będą profesorowie Jan Szyszko (poseł PiS) i Michał Seweryński (senator PiS, prawnik).
Zarzuty wobec ustawynowelizacyjnej przedstawił na konferencji w Sejmie Mariusz Błaszczak,przewodniczący klubu parlamentarnego partii. – Uważamy, że ta ustawa naruszyłabardzo wiele przepisów Konstytucji, a przede wszystkim zasadę legalizmusformułowaną w art. 7 – informował.
Art. 7 Konstytucji RPstanowi: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.Błaszczak wyjaśniał, że podczas prac nad przygotowaniem i uchwalaniemnowelizacji ustawy publikowano inny tekst projektu niż ten, który był następnieprzedmiotem obrad Rady Ministrów. Projekt z innym tekstem został skierowanypóźniej do Sejmu. To, zdaniem Błaszczaka, naruszenie regulaminu RM.
Inne zarzuty to złamaniezasady zrównoważonego rozwoju, którą zawiera Konstytucja, oraz zasady wolności gospodarczej. Posłowie PiS używają w tym kontekścieokreślenia „domiar”. To zaległe wyrównanie podatkowe, które w pierwszychdziesięcioleciach PRL wykańczało prywatną inicjatywę.
Podczas konferencji wSejmie została powtórzona argumentacja, że nowelizacja ustawy o lasach topoczątek łańcucha zdarzeń związanych z państwowymi lasami: bankructwo,prywatyzacja i brak dostępu do lasów dla obywateli.
Złożenie wnioskuuzasadniał też prof. Jan Szyszko, dowodząc, że obserwacja tego, co od sześciulat dzieje się wokół LP, wskazuje na celową destrukcję prawa leśnego. – Tosystematyczna i celowa destabilizacja.
Prof. Szyszko odniósł sięteż do sejmowej konferencji, która zainaugurowała obchody 90-lecia LP.Jakkolwiek podkreślano tam istotną rolę organizacji, to pominięto bieżącąsytuację związaną z obciążeniem na rzecz budżetu.
W TK wniosek musi wpierwprzejść krótką kontrolę formalną. Jeśli wnioskodawca nie będzie proszony owyjaśnienia, wkrótce na stronie internetowej Trybunału będzie możnazapoznać się z jego treścią oraz śledzić drogę prawną – dodatkowe stanowiska,wnioski lub też przeczytać decyzję o umorzeniu, jeśli tak zdecyduje TK. Średniczas rozpatrywania spraw wynosi obecnie 19 miesięcy, choć dziś na wokandzieznajdują się wnioski z połowy 2011 roku.
RaZ