Puszcza Białowieska – Cała w UNESCO?

Od 2010 r. projektowana jest renominacja wpisu Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO. W efekcie to cała puszcza, a nie tylko jej część, stanie się obiektem Światowego Dziedzictwa.

11 lutego miało miejscespotkanie Komitetu Sterującego ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO: PuszczaBiałowieska z władzami parków narodowych w Polsce i na Białorusi orazkierownictwem puszczańskich nadleśnictw. Strony podpisały porozumieniedotyczące przygotowania i wdrażania Planu Zarządzania dla Obiektu ŚwiatowegoDziedzictwa Puszcza Białowieska. W trakcie spotkania przygotowano teżodpowiedzi na pytania UNESCO – organizacja poprosiła bowiem o uzupełnieniebraków we wniosku o renominację.

Puszcza Białowieska – awłaściwie obecna strefa ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego – została wpisana na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO w 1979r. jako Bialowieza National Park. Była wówczas piątym obiektem przyrodniczymwpisywanym na listę. Część białoruską dopisano w 1992 r., tworząc tym samymobiekt transgraniczny Belovezhskaya Pushcha/Bialowieza Forest.

Wniosek włożony w 2011 r.dotyczy zmiany granic, dodania strefy ochronnej i zmiany kryteriów wpisu, czyliuaktualnienia i dostosowania zapisów do stanu faktycznego. Zmiana granicobiektu spowodowałaby ich pokrywanie się z linią zwartego zasięgu ekosystemówleśnych całej puszczy. Oznacza to także uznanie wyłączenia większych polanosadniczych z obrębu obiektu (znalazły się w tzw. strefie buforowej). Zmiana matakże na celu dodanie strefy ochronnej poprzez uznanie obszarów objętychochroną ścisłą na terenie Białorusi oraz Dzikiego Nikoru.

Puszcza została wpisanana listę w ramach przyrodniczego kryterium III jako miejsce odznaczające sięniezwykłymi zjawiskami przyrodniczymi. Doceniono jej piękno i waloryestetyczne. W 2005 r. zmieniała się numeracja kryteriów i dziś puszczaprzypisana jest pod VII. Wnioskodawcy zmian chcieliby, aby nadać puszczy dwanowe kryteria – IX i X. Mają one lepiej definiować ten obszar jako unikalnyprzykład terenu z bogatą bioróżnorodnością, obejmujący siedliska naturalnenajbardziej reprezentatywne i najważniejsze dla ochrony bioróżnorodności, wktórych występują zagrożone gatunki o wyjątkowej wartości z punktu widzenianauki i ochrony przyrody.

Poza wymienionymielementami zaproponowano też zmianę nazwy obiektu na jednolicie brzmiącą irozpoznawalną w świecie Bialowieza Forest.

UZ