Straż Leśna – Będą zmiany w rozporządzeniach

Ukazały się dwa projekty rozporządzeń Ministra Środowiska związane z pracą Straży Leśnej. Są to rozporządzenia: 1. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego oraz 2. w sprawie szczegółowych zasad współdziałania Lasów Państwowych z policją.

Konieczność ponownegowydania tych rozporządzeń wynika z nowego brzmienia art. 49 ust. 3 pkt. 1 i 2ustawy o lasach (został zmieniony 5 czerwca 2013 r. przez ustawę o środkachprzymusu bezpośredniego i broni palnej).

Co się może zmienić? Wrozporządzeniu dotyczącym broni proponuje się inne brzmienie §2 dotyczącegoprzydziału broni. Jak na razie zapis mówi o przydziale na podstawie pozwoleniana okaziciela. W nowym brzmieniu jest mowa, że przydziału broni, amunicji iśrodków przymusu dokonuje kierujący jednostką. W §4 ust. 1 usunięto zapis, żemagazyn broni musi być w miejscu utrudniającym dokonanie włamania. Wymagania codo magazynu nie zmieniły się i tak samo wzory książek ewidencji oraz wydania iprzyjęcia broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu i środkówprzymusu bezpośredniego.

               Fot. D. Klawczyński

Te zaś, po zmianach, to:kajdanki zakładane na ręce, pałka służbowa, ręczny miotacz substancjiobezwładniających i przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocąenergii elektrycznej. Podobnie jak broń i amunicja te przedmioty także mają byćprzechowywane w zamkniętych i zaplombowanych szafach lub sejfach.

W nowych przepisach dokatalogu osób uprawnionych do wstępu do magazynu broni dodano inspektora StrażyLeśnej.

Z §7 ust. 2 –przechowywanie w mieszkaniu strażnika broni, amunicji i środków przymusu –usunięto zapis, że w tym zakresie stosuje się przepis art. 27 ust. 1 ustawy obroni i amunicji (dotyczył kontroli przez Policję obowiązków wynikających z tejustawy).

Rozporządzenie w sprawieszczegółowych zasad współdziałania Lasów Państwowych z policją nie byłonowelizowane od 1992 roku. Teraz zmieni się zakres współdziałania LP z policją.Współpraca ma dotyczyć zwalczania szkodnictwa (a nie ochrony przed nim), atakże utrzymywania ładu i porządku publicznego na gruntach zarządzanych przezLP (do tej pory funkcjonuje szerszy zapis, mówiący również o zwalczaniuprzestępstw w lasach).

Stracić mogą prywatniwłaściciele lasów: w projekcie nie ma bowiem dotychczasowego zapisu, że na ichwniosek nadleśniczowie udzielają pomocy w zakresie ochrony lasu przedszkodnictwem.

Projekt zmienia zakreswspółdziałania z policją, przenosząc niektóre punkty do innych częścidokumentu, zmieniając w ten sposób ich rangę – np. o udostępnianiu policji mapleśnych dotychczas mówi się w punktach dotyczących pomocy służbowej, wprzyszłości będzie to element wymiany informacji. Zaś punkt o prowadzeniuwspólnych szkoleń, obejmujących zasady obchodzenia się z bronią palną,stosowania środków przymusu bezpośredniego, rodzaje szkodnictwa leśnego, w tymkłusownictwa i kradzieży w lasach, przeniesiono z części nt. udzielania pomocysłużbowej do punktów dotyczących prowadzenia wspólnych działań.

Rozporządzenie uwzględniupowszechnienie się w LP kamer – dodano zapis o udostępnianiu przez LP danych zmonitoringu wizyjnego.

Istotne jest poszerzenie§6 o wymianie informacji. Dodano tu punkty o udzielaniu jednostkom LPinformacji o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia zzakresu szkodnictwa leśnego.

Nowe przepisy powinnywejść w życie do 5 czerwca. Po tej dacie bowiem dotychczasowe rozporządzeniastracą moc.

Tomasz Zieliński