Mundur leśnika – W obronie godła

Związek Leśników Polskich RP (ZLP) i Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” (KSPL) zabrały głos w sprawie mundurów. Z większości zaproponowanych zmian w umundurowaniu leśników związkowcy są zadowoleni, ale… Zdecydowany sprzeciw budzi rezygnacja z elementów godła państwowego przy mundurze wyjściowym i kurtkach mundurowych (o zmianach w umundurowaniu pisaliśmy w numerach 20 i 22/2013 „Lasu Polskiego”).

Rada Krajowa ZLP naposiedzeniu 6 grudnia sporządziła pisemne wystąpienie przekazane dyrektorowigeneralnemu LP. Powołując się na 200 lat tradycji munduru leśników, ZLP niezgadza się na rezygnację z widocznego godła państwowego na mundurze. Choć wgprojektu rozporządzenia mundurowego z listopada ub. roku (projekt ma charakterwewnętrzny) godło miało pojawić się na guzikach munduru wyjściowego,plakietkach i metalowych identyfikatorach Straży Leśnej, to jednak naprezentowanych w tym czasie wzorach godła na guzikach nie było. Próbna kolekcjasortów została uszyta wcześniej i opatrzona guzikami z logo „LP”.

Związkowcy na brak orłazareagowali zdecydowanym głosem. Zaproponowali też, by nie rezygnować znaszywki z godłem na bluzie i czapce codziennej oraz kurtce całorocznej. Wartozauważyć, że nawet w czasie, gdy Polski nie było na mapie Europy, polscyleśnicy nosili zielony mundur z godłem w postaci Orła Białego – czytamy wwystąpieniu.

W jeszcze ostrzejszymtonie wypowiada się KSPL „Solidarności”. Na XVII walnym zebraniu delegatówzwiązku (25 i 26 listopada ub. roku) przyjęto stanowisko i uchwałę, w którejczytamy: Próba wyeliminowania wyróżnienia i zmarginalizowania narodowegocharakteru naszej służby, a tym samym PGL LP, nigdy nie może uzyskać akceptacjinaszego Związku. W stanowisku jest jeszcze ostrzej: Odbieramy te zamiary jakopróbę pozbawienia polskich leśników i LP (…) oznak i znamion służby państwowej.Żądamy pozostawienia w spokoju polskiego orła na mundurach leśników, nie ma inie będzie zgody, przyzwolenia ze strony NSZZ „Solidarność” na zniesieniewizerunku orła z umundurowania leśników. Uważamy sam zamiar (…) za niebywaleskandaliczny.

Wiele wskazuje, że tewystąpienia poskutkowały. Z nieformalnych informacji wynika, że resortśrodowiska, nie chcąc dodatkowo zaogniać napiętej sytuacji po zmianie ustawy olasach, popiera umieszczenia godła na mundurowych guzikach.


Niektóre panie, nie czekając na zmiany, już dziś noszą damską wersję krawatu. Na zdj. Agnieszka Kujawska, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Chojna (Fot. C. Kujawski)

Zostaje jeszczerezygnacja z czapek (maciejówek) noszonych do munduru wyjściowego, co także niepodoba się związkowcom (ZLP): czapka z godłem państwowym zakładana naszczególne, uroczyste okazje, np. przez członków pocztów sztandarowych,podkreśla rangę zawodu leśnika. Brak czapki, a wraz z nią srebrnego orzełka, tojeszcze bardziej widoczna rezygnacja z symbolu narodowego niż w przypadkuguzików. Zaproponowano więc utrzymanie czapki jako równorzędnej dla kapelusza(ten w projekcie znów zdobi logo LP).
Związkowcy zwracają teżuwagę na używanie określeń „strój korporacyjny” lub „strój leśnika”, coznacznie obniża rangę munduru.
Całkowitą nowością, ojaką wystąpił ZLP, jest damska wersja krawatu do munduru wyjściowego. Krawatnik(na zdj.) spinany miałby być guzikiem z godłem państwowym. Już dziś chętniewykorzystują go panie z Nadleśnictwa Chojna (RDLP w Szczecinie). –Zaproponowałam koleżankom w nadleśnictwie tę wersję krawatu. Pomysł chwycił iteraz chętnie uzupełniają strój tym elementem – mówi Ewa Wysocka, pracująca wdziale technicznym nadleśnictwa.O zmianach wiadomo od pewnego czasu, jednak nie wszyscy noszący leśnymundur mieli okazję zapoznać się z propozycjami. Jakkolwiek wypełniali mundurowąankietę on-line, to jednak najczęściej nie widząc wcześniej prototypowejkolekcji. Związkowcy pytają więc, jak ze zmianami zostaną zapoznani wszyscypracownicy LP.

UZ