
Trwają finansowane ze środków UE szkolenia dla właścicieli lasów prywatnych. 12 tys. z całej Polski będzie miało szansę zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi młodszych faz drzewostanów. Współorganizują je Krajowa Rada Izb Rolniczych w konsorcjum z Wydziałem Leśnym SGGW.
Szkolenia pt.„Pielęgnowanie i ochrona upraw leśnych” realizowane są w ramach PROW
2007–13 (działanie Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie ileśnictwie). Do końca 2014 r. z 400 bezpłatnych szkoleń ma skorzystać 12 tys.rolników i posiadaczy lasów.
Do końca ub. roku odbyłysię już 52 spotkania na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego,mazowieckiego i podkarpackiego. 16-godzinne zajęcia obejmują część teoretyczną(pierwszy dzień) i terenową (dzień drugi). W programie mówi się m.in. oobowiązkach beneficjentów działań zalesieniowych PROW, podstawach prawnychgospodarki leśnej w lasach niepaństwowych, BHP i pielęgnacji lasu w różnychfazach rozwojowych. W lesie omawiane są zagadnienia związane z pielęgnacjąuprawy, młodnika i lasu powstałego z samosiewu. Zajęcia prowadzą pracownicynaukowi SGGW i leśnicy z LP.
Uczestnicy mają dodyspozycji nieodpłatny poradnik. Organizator funduje wyżywienie, a w razie potrzebytakże organizuje zbiorowy dojazd. Bazą licznych szkoleń będzie m.in. ośrodek LPw Jedlni-Letnisku oraz CEPL w Rogowie. Zainteresowani szkoleniami mogą szukaćinformacji w Internecie: www.pielegnacjalasu.pl.
Instytucją wdrażającą(grantodawcą) przedsięwzięcia jest Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa(FAPA). Budżet to 5 mln zł.
Red.