
800×600 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:”””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:””Times New Roman””,””serif””;} Pojawił się nowy projekt PROW na lata 2014–20. Poprzedni projekt PROW opracowano latem ub. roku. Nowy z datą 24 stycznia 2014 r. i jeszcze do 10 lutego MRiRW przyjmuje uwagi w jego sprawie. W projekcie nie znajdziemy już odtwarzania potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy, obecnego w PROW 2007–13. Są za to rzeczy nowe, jak prowadzenie kursów, na które środki będą mogły uzyskać np. szkoły leśne. Pojawia się także działanie, które miałoby umożliwić zaangażowanie 350 „bezrobotnych” doradców leśnych (bezrobotnych, bo przeszkoleni ze środków PROW 2007–13, nie udzielą porady ani jednemu właścicielowi lasu). Teraz pojawia się działanie, które może zaowocować stworzeniem i realizacją programu doradczego dla właściciela lasu.”
Z działań zw. z leśnictwem w PROWznajdziemy rzeczy nowe, jak prowadzenie kursów, na które środki będą mogłyuzyskać np. szkoły leśne (6.2.1 Poddziałanie: Szkolenia zawodowe i nabywanieumiejętności). Wydaje się także, że właściciele lasów będą mogli uzyskiwaćwsparcie przewidziane dla grup producenckich. Wypadło natomiast odtwarzaniepotencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy, obecne w PROW2007–13. Zostały natomiast szkolenia dla właścicieli lasów. To dość ciekawe,bowiem w okresie planowania 2007–13, mimo przeszkolenia 350 doradców leśnych,nie skorzystała ani jedna osoba.
Największezainteresowanie towarzyszy oczywiście zalesianiu. Projekcie znajdziemy je jakopoddziałanie 6.9.1 pt. „Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Poniżejpokrótce streszczamy przyszłe reguły.
Tak jak dotychczas przyznawana wformie ryczałtu na hektar:
– jednorazowo za założenie uprawyleśnej bądź dolesienie;
– maksymalnie przez 12 latod zalesienia (dotychczas 15 lat) za pielęgnację i utracone dochody wporównaniu do produkcji rolnej.
Koszty ryczałtowe na hektar nie sąjeszcze znane, niemniej mają uwzględniać uwarunkowania przyrodnicze,ekonomiczne, przestrzenne i społeczne.
Koszty kwalifikowalne: zakupmateriału sadzeniowego; koszty sadzenia i innych niezbędnych działańbezpośrednio związanych z zalesianiem bądź dolesianiem; koszty poprawek wdrugim roku po posadzeniu; koszty ewentualnego ogrodzenia zalesień oraz gruntówpokrytych sukcesją naturalną; koszty utrzymania, ochrony i pielęgnacji. Cointeresujące wymienia się tu również: koszty utraconych dochodów w porównaniudo produkcji rolnej.
Beneficjenci: rolnicy – właścicielegruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne. Jednostki samorząduterytorialnego będące właścicielami gruntów rolnych oraz gruntów innych niżrolne – ale tylko w zakresie kosztów założenia.
Minimalna powierzchnia zalesienia –0,1 ha(to odniesienie do minimalnej powierzchni zgodnie z definicją lasu zawartą wustawie o lasach). Jest też górny limit powierzchniowy: w okresie 2014–20 jedenbeneficjent otrzyma wsparcie co najwyżej do 20 ha. Wsparcie tylko dogruntów ornych oraz sadów.
W opisie pojawia się pojęcie„tworzenie terenu zalesionego”, które będzie mogło być wykonywane naodłogowanych gruntach rolnych, w szczególności z samosiewem drzew rodzimychgatunków lasotwórczych oraz na innych gruntach odłogowanych.
Warunkiem uzyskania wsparcia będziejak do tej pory zapis w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennegobądź studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.Przy zalesieniach należy przestrzegać wymogów ochrony przeciwpożarowej.
W wyborze wniosków premiowane mająbyć zalesienia wpływające na zapobieganie erozji oraz wzmacniające ekologicznąstabilność obszarów leśnych (poprzez tworzenie korytarzy ekologicznych).
Zalesienia muszą być wykonywanezgodnie z przepisami o ochronie przyrody i ocenach oddziaływania na środowisko,w przypadku obszarów Natura 2000 – zgodnie z celami zarządzania tych obszarów.
W 2014 r. nabór nowych wnioskówna „zalesienia” przeprowadzony zostanie według zasad obowiązujących w PROW2007–13.
W planie finansowym zapisanoalokację w wysokości 320 mln euro, z czego 203,6 mln to środki UE, a 116,4 mln– krajowe.
RaZ