
– To tutaj działa się historia Ordynacji Zamojskiej, a zatem historia znaczącej części lasów tego obszaru. Częścią tej historii była osoba prof. Jana Miklaszewskiego. Stąd rozpoczął on swoją wielką drogę zawodową, która przyniosła znaczące dokonania – mówił 21 listopada Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Lublinie, podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu leśnikowi.
Tablica, ufundowana przez leśnikówz Oddziału Lubelskiego PTL oraz RDLP w Lublinie, zawisła na budynku ZespołuSzkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. Wyryto na niej znamiennesłowa: Pamięci Jana Miklaszewskiego, wybitnego leśnika, współorganizatoraadministracji Lasów Państwowych, profesora i rektora SGGW w Warszawie,kontrolera lasów Ordynacji Zamojskiej w latach 1900–1918.
Odsłonięcia tablicy dokonał prof. AndrzejGrzywacz, przewodniczący Zarządu Głównego PTL. Towarzyszyli mu leśnicy zewszystkich lubelskich nadleśnictw oraz miejscowe władze samorządowe, m.in.prezydent Zamościa Marcin Zamoyski oraz burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba.
W drugiej części spotkania leśnicy odebraliodznaczenia nadane na ostatnim, 113. Zjeździe Krajowym PTL. Srebrną odznakęPTL: Bogusław Gorzkowski z RDLP w Lublinie, Stanisław Stanibuła z NadleśnictwaTomaszów oraz Janusz Kołodziejski z Nadleśnictwa Biała Podlaska, który odebrałwyróżnienie w imieniu swego niedawno zmarłego brata – KrzysztofaKołodziejskiego.
O mniej znanych faktach z życia JanaMiklaszewskiego mówił prof. Andrzej Grzywacz. Przywołał m.in. jego działalnośćkonspiracyjną, zarówno w czasie studiów leśnych w Petersburgu, jak i w trakciepracy w Ordynacji Zamojskiej. W szczególny sposób uwypuklił udziałMiklaszewskiego w zjeździe Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego w 1907 r. wKrakowie, na którym był jednym z trzech znaczących prelegentów. Podkreślałtakże jego działania i dysputy na temat administracji lasów w okresiemiędzywojennym i w mrocznym okresie II wojny światowej. Wybrzmiały etapywspółpracy i konfliktów ideowych Miklaszewskiego z Adamem Loretem, w tym m.in.udział obu w obronie Puszczy Białowieskiej. – Był to wybitny leśnik, praktyk inaukowiec z gigantyczną wiedzą, kierujący się w działaniach polską racją stanu.Praca w Ordynacji Zamojskiej przyczyniła się do rozwoju jego kariery –podsumował mówca.
Jan Kraczek w swoim wystąpieniu analizowałpraktyczne trudności we wdrażaniu prawa ochrony przyrody, związane zwyznaczaniem obszarów Natura 2000 (obszerne fragmenty wystąpienia opublikowaliśmy w numerze 23/2013 „Lasu Polskiego” nas. 7).
Małgorzata Kołodziejczyk