
Wersja letnia munduru wyjściowego, całkowicie odmieniony mundur codzienny, pożegnanie ze wzorem panterki w mundurze terenowym to tylko niektóre nowości szykowane w rozporządzeniu mundurowym. Po 15 latach czas na odnowę garderoby – z nowymi rozwiązaniami zarówno w kroju, jak i w materiałach. Z różnych stron docierają do nas kolejne szczegóły tej projektowanej zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska, zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia.
O ile mundur wyjściowy nie zmienia sięistotnie, to rewolucja dotyczy mundurów codziennego i terenowego. Na liście sortów znalazło siękilka elementów, o których nie pisaliśmy w poprzednim numerze. Mundur terenowyuzupełnią np. ciemnozielone podpinki polarowe do kurtki i spodni. Do wszystkichtypów mundurów dodano pasek skórzany – do wyjściowego i codziennego cienki, ado terenowego szeroki.
Ciekawostką są rękawice ocieplane zodkrywanymi palcami, dołączone do elementów munduru terenowego. Uzupełnią goteż koszulka i leginsy termoaktywne oraz stuptuty.
W nowych wzorach dostrzega się odrębnośćStraży Leśnej. Dla „leśnej policji” zaprojektowano nieco inną kurtkę i spodnieterenowe.
Mundur leśnika zostanie solidnieoznakowany, co ma służyć stworzeniuspójnego systemu identyfikacji. Zwłaszcza logo LP pojawiać się będzie naderczęsto – na plastikowych guzikach, na kapeluszu. Oznaki identyfikacyjne pojawiąsię w formie naszywek na rękawy bluzek, bluz i spodni (!), emblematu naczapkach, kurtkach, kamizelkach i polarze, plastikowego identyfikatorastanowiska z nazwą stanowiska i jednostki organizacyjnej, przypinanego nawet doT-shirtu, identyfikatora osobistego i żakardowej przywieszki do końcówki zamkabłyskawicznego.
W całym opisie oznakowania służbowegopróżno za to szukać metalowego orzełka (zostanie na guzikach munduru wyjściowego,plakietkach i metalowych identyfikatorach Straży Leśnej). Próżno, bowiemrezygnuje się z czapki do munduru wyjściowego, a w oficjalnych sytuacjachleśnicy mają występować w kapeluszach. Wszystkie nakrycia głowy opatrywane będąemblematem „LP”.
Oznaki stanowiska służbowego pojawią sięprzy większej liczbie elementów ubioru, nie tylko jako dotychczasowe dystynkcjena wyjściowej marynarce. Będą miały formę belki przypinanej nad lewą kieszenią(patrz zdj.). Poszczególne elementy zostały na niej rozłożone na czynnikipierwsze.
W projekcie znalazło się miejsce dlaelementów dopuszczonych do noszenia razem z mundurem. Na listę trafiły więc:symbol żałoby, okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne, srebrne spinki dokrawata, małe kolczyki i klipsy, spinki lub gumki do włosów i zielony parasol.Panie w końcu nie będą łamały przepisów, zakładając do spódnicy rajstopy, aletylko te w kolorze beżowym. Na wiele pozwolono, więc i zakazać trzeba było –tym razem dodano zapis zakazujący dokonywania przeróbek prowadzących dozniekształcenia składników umundurowania.
Podczas wykonywania obowiązków służbowychumundurowanie powinno być utrzymane w należytym stanie, zapewniającymestetyczny, schludny i nienaruszający godności umundurowanego wyglądzewnętrzny. Jakoś trudno sobie wyobrazić podleśniczego, który powinien pracowaćtak, by się nie ubrudzić. Niemniej należy też nadmienić, że rozważana jestrównież zamiana statusu munduru terenowego na odzież ochronną bhp.
Wzory mogą się jeszcze zmienić, borozporządzenie jest na etapie wewnętrznych konsultacji w MŚ. W planach jestwprowadzenie go w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zachęcamy do dzielenia sięswoimi uwagami nt. zmian na naszych łamach już teraz.
UZ