
Litwa Najlepszy model leśnictwa w Europie? Niemcy Konieczna rewizja wielofunkcyjności gospodarki leśnej Brandenburgia, Niemcy Pikselowa mygła Austria Trzecie leśne stypendium literackie
Litwa
Najlepszy model leśnictwa wEuropie?
Litewscy leśnicy uważają się za lideróweuropejskiego leśnictwa. Argumenty na uzasadnienie tego mniemania przedstawiłdyrektor generalny Litewskich Lasów Państwowych, Benjaminas Sakalauskas, wopracowaniu pt. „Litwa. Państwo w środku Europy”.
Jak informuje Sakalauskas, w 2012 r.naukowcy z prestiżowego amerykańskiego Uniwersytetu Yale’a uznali Litwę za krajnajlepiej chroniący zasoby leśne spośród wszystkich 132 ocenianych państw.Podstawowymi kryteriami oceny były: zmiana zapasu drzewostanów w latach1995–2010, użytkowanie rębne i zalesianie w latach 2000–10. Z kolei zespółnaukowców z litewskiego Uniwersytetu Aleksandrasa Stulginskisa, skupionychwokół prof. Antanasa Buračasa, wykazał w 2012 r., że rentowność kapitałuwłasnego w litewskiej branży leśnej należy do najwyższych w Europie i osiągapoziom 16,3%. Jednocześnie Litewskie Lasy Państwowe, w których zarządzieznajduje się ok. 1 mln ha lasów, wpłaciły w 2012 r. do kasy publicznej 92,7 mlnlitów tytułem różnych podatków. Suma płaconych przez nie podatków sięga aż 42%ich przychodów. Jak twierdzi Sakalauskas, żadne inne gospodarstwo leśne w UniiEuropejskiej nie płaci tak wysokich podatków.
W ostatnich 10 latach w litewskich lasach –tak państwowych, jak i prywatnych – pozyskiwano rocznie ok. 50% przyrostu.Naukowcy szacują, że w okresie tym wartość samych lasów państwowych wzrosła o 1mld litów wyłącznie z tytułu przyrostu zasobów drzewnych na pniu. W 2002 r.litewski rząd przyjął program zalesieniowy, który zakładał wzrost lesistościLitwy o 3% do 2020 roku. Cel ten został osiągnięty praktycznie już teraz:lesistość kraju wzrosła z 30,9% w 2001 r. do 33,3% w roku 2012.
Litewscy leśnicy stworzyli wyjątkowoefektywny system wykrywania i tłumienia pożarów leśnych. Dzięki niemu litewskasłużba leśna jest, jak twierdzi Sakalauskas, jedyną w Europie, a być może takżena całym świecie służbą leśną, która gasi pożary własnymi siłami. Błyskawicznalokalizacja zarodków pożarów sprawia, że robotnicy leśni docierają na miejsce wciągu zaledwie 10–15 min. i do stłumienia ognia wystarcza z reguły podstawowysprzęt przeciwpożarowy. Litewscy leśnicy zaczęli już nawet żartować, że lasy wich kraju są niepalne.
Litewskie Lasy Państwowe, sprawujące pieczęnad przeszło połową lasów Litwy, składają się z 42 nadleśnictw, które mająstatus przedsiębiorstw państwowych. Nadzór nad nadleśnictwami sprawuje DyrekcjaGeneralna Lasów Państwowych, która jest usytuowana w strukturze MinisterstwaŚrodowiska Litwy. W 2012 r. został zatwierdzony litewski Narodowy ProgramRozwoju Sektora Leśnego na lata 2012–2020. Przewiduje on wzrost świadczeń lasówna rzecz społeczeństwa przy zapewnieniu przestrzegania zasad zrównoważonejgospodarki leśnej.
Źródło: www.gmu.lt
Niemcy
Konieczna rewizja wielofunkcyjnościgospodarki leśnej
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem nasurowce, energię i inne dobra dostarczane przez las coraz trudniejsze staje siękonsekwentne realizowanie idei wielofunkcyjnej gospodarki leśnej na wszystkichpowierzchniach leśnych. Temu problemowi poświęcona była sesja naukowa pt.„Plantacja czy las naturalny? Zbiorowiska leśne i drzewiaste – międzyintensyfikacją a ekstensyfikacją”, która odbyła się 21 i 22 marca 2013 r. naWydziale Leśnym Politechniki Drezdeńskiej w Tharandt.
Jednym z podstawowych materiałów sesji byłreferat na temat intensywnych systemów hodowli lasu, wygłoszony przez prof.Jürgena Bauhusa z uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim. Prof. Bauhusstwierdził, że globalny wzrost rozmiaru użytkowania drewna pociąga za sobą koniecznośćintensyfikacji hodowli lasu. Zdaniem profesora, intensyfikacja hodowli lasumoże pozwolić na odciążenie części powierzchni leśnych (koncepcja„ekstensyfikacji przez intensyfikację”). Obecnie rozważane są w Niemczechnastępujące sposoby intensyfikacji produkcji drewna: plantacje na użytkachrolnych, dobór produktywnych gatunków drzew, stosowanie materiału ulepszonegogenetycznie, nawożenie, obniżenie zapasu i skrócenie cyklu produkcyjnego,optymalizacja produktywności powierzchniowej, zwiększenie stopniaużytkowania lasu, wykorzystanie wcześniejszych stadiów sukcesji i wyprowadzaniedrzewostanów mieszanych.
Intensyfikację hodowli lasu utrudniajągłównie dwa czynniki: niedostateczna wiedza z tego zakresu i negatywnekonotacje pojęcia „intensyfikacja” w kontekście leśnym. W innych branżachdyskusje na temat poniesienia produkcyjności są na porządku dziennym, wgospodarce leśnej – nie. Zdaniem prof. Bauhusa, wytyczna na przyszłość powinnabrzmieć: „I las naturalny, i plantacja”.
Źródło: AFZ-DerWald 14/2013
Brandenburgia, Niemcy
Pikselowa mygła
W ramach obchodów jubileuszu 300-leciazasady trwałości lasu w Niemczech, artysta Wolfgang Georgsdorf stworzył (wewspółpracy z Gospodarstwem Krajowym „Lasy Brandenburgii” i innymi partnerami)instalację artystyczną w przestrzeni publicznej. Do jej stworzenia posługiwałsię kłodami sosnowymi.
Na opuszczonym, ukrytym w lesie lotniskuwojskowym w pobliżu miejscowości Hammer, ułożona została mygła o długości 35 mi wysokości 6 m. Instalacja na różne sposoby nawiązuje do idei zrównoważonegorozwoju. Motyw obrazu symbolizuje ochronę różnorodności gatunkowej(Brandenburgia należy do regionów o największym w Europie zagęszczeniupopulacji bielika) i powrót zwierząt na tereny, z których dawniej zostaływyparte przez człowieka. Jednocześnie pikselowy obraz uzmysławia to, że wielkaidea, a w szczególności idea zrównoważonego rozwoju, do swojego pełnegoujawnienia wymaga pewnego dystansu przestrzennego i czasowego. Ponadto konturobrazu jest stylizowanym diagramem zmian powierzchni leśnej w Niemczech: wpierwnastępuje jej spadek, a następnie, po wprowadzeniu w 1713 r. zasady trwałości lasu, wzrost.
Źródło: http://forst.brandenburg.de
Austria
Trzecie leśne stypendiumliterackie
Austriackie Lasy Związkowe SA (ÖBf) wewspółpracy z austriackim magazynem przyrodniczym WALD przyznały po raz trzecileśne stypendium literackie, które obejmuje dwumiesięczny pobyt twórczy wnależącej do ÖBf chacie leśnej oraz wsparcie finansowe w wysokości 1500 euromiesięcznie. W tym roku leśną stypendystką literacką została Lara Sielmann.Młoda autorka z Berlina triumfowała nad 120 twórcami ze wszystkich krajówniemieckiego obszaru językowego, którzy wzięli udział w konkursie na stypendiumleśne. W skład tegorocznego jury konkursowego wchodzili: pisarz MichaelStavaric, dramatopisarka Lisa Danulat i laureat ubiegłorocznego stypendiumleśnego Chris Michalski. Próbki projektu twórczego Lary Sielmann ukażą się wjesiennym wydaniu magazynu WALD.
Spółka akcyjna ÖBf, zatrudniająca 1220pracowników, gospodaruje w austriackich lasach państwowych. W zarządzie ÖBfznajduje się 511 tys. ha lasów, w tym 347 tys. ha lasów gospodarczych. Ideaprzyznawania leśnego stypendium literackiego przez ÖBf i magazyn WALD zrodziłasię w 2011 r., obchodzonym jako Międzynarodowy Rok Lasów.
Źródło: www.bundesforste.at
Opr. A.S.