
W resorcie środowiskatrwają właśnie uzgodnienia dotyczące najnowszego projektu rozporządzenia,dotyczącego listy gatunków i sposobów ochrony dzikich gatunków roślin. Wśródnowości znajdują się w nim odstępstwa od ochrony ze względu na prowadzeniedziałań związanych z racjonalną gospodarką leśną, rolną i rybacką.
Na 481gatunków proponowanych do objęcia ochroną ścisłą, w blisko 20 przypadkach dopuszczasię niszczenie i uszkadzanie okazów oraz ich siedlisk, a także zmianę stosunkówwodnych i niszczenie gleby w ostojach tych gatunków. Podobne odstępstwo zewzględu na działania gospodarcze w lasach planuje się dla blisko 180 gatunków,spośród 279 proponowanych do objęcia ochroną częściową.
Ponadto projektprzewiduje możliwość pozyskiwania 14 gatunków chronionych dla celów zielarskichi farmaceutycznych oraz wprowadza ochronę strefową dla 13 taksonów. Ta ostatniama zróżnicowany charakter, począwszy od 30-metrowej strefy wokół stanowiska, poochronę w strefach o promieniu 100 m, całych zbiorników wodnych wraz zotoczeniem, a także całych, bez względu na ich obszar, torfowisk stanowiącychostoję gatunku.
Skatalogowano równieżsposoby stosowanej ochrony roślin. W wykazie znalazły się koniecznośćzapewnienia niektórym gatunkom odpowiednich siedlisk w postaci martwego drewna,drzew sprzyjających rozwojowi epifitów czy zachowania zróżnicowanych zbiorowiskleśnych. Ponadto wskazano, że szczególnie istotne może być utrzymywanie lubodtwarzanie właściwych stosunków świetlnych, wodnych i glebowych oraz usuwaniegatunków zagrażających istnieniu gatunków objętych ochroną. Ważne ma być takżepromowanie technologii prac związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarkileśnej, umożliwiającej zachowanie stanowisk, ostoi i siedlisk gatunków objętychochroną oraz dostosowywanie sposobów prowadzenia prac leśnych do potrzebochrony tych gatunków.
W stosunku dopoprzedniego rozporządzenia, lista gatunków podlegających ochronie ścisłejskróciła się o ponad 100 pozycji, z których część przesunięto na listę gatunkówchronionych częściowo, a niektóre uznano za niewymagające już ochrony. Znaczniedłuższa (o blisko 140 pozycji) jest natomiast proponowana lista gatunkówobjętych ochroną częściową.
Z pierwszych doniesieńwiadomo, że części organizacji pozarządowych nie podobają się tak wyraźneodstępstwa ze względu na prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej. Możnaspodziewać się, że dyskusja nad nimi będzie jeszcze trwała.
SoWa