PROW 2014 – Po konsultacjach projektu

Do 15 września trwały publiczne konsultacje PROW 2014–20. MRiRW zorganizowało konferencję podsumowującą, na której przedstawiono nadesłane uwagi.

Przede wszystkim MRiRW zamyka dalsządyskusję nt. wsparcia leśnictwa innego niż działania zalesieniowe. W kontekściePROW resort postrzega obszary leśne i leśnictwo wyłącznie przez pryzmat ochronyróżnorodności biologicznej. Twierdzi też, że PROW to jedyne kompleksowenarzędzie jej wsparcia na obszarach rolnych i dlatego koncentruje się wyłączniena nich. Choć w UE priorytetowo traktuje się cele środowiskowe, to jednakoczekiwaniom tym towarzyszy obniżone finansowanie.

W tych wyjaśnieniach ministerstwo zdaje sięjednak zapominać, że, jak dotychczas, z PROW wspiera się nie ekologię, a przedewszystkim poprawę warunków gospodarowania i zmiany społeczne: przeszło połowępieniędzy w obecnej perspektywie wypłacono na renty strukturalne, modernizacjęgospodarstw i płatności ONW. Podobnego wsparcia pozbawieni są właścicielelasów.

Resort odniósł się również do uwag podadresem programu zalesieniowego. Nie uwzględniona została propozycja wydłużeniazobowiązania z 12 do 15 lat, jak to jest obecnie.  MRiRW twierdzi, że byłoby to sprzeczne zprawem wspólnotowym – długość zobowiązania zalesieniowego określają przepisywspólnotowe.

Polski Związek Zrzeszeń Leśnych oddłuższego czasu zabiega też o waloryzację stawek płatności zalesieniowych wtrakcie okresu zobowiązania – inflacja z roku na rok obniża dzisiejszą siłęnabywczą, jaką ma 1580 zł/ha premii zalesieniowej (jaka to będzie kwota od 2014r., jeszcze nie wiadomo). Tę uwagę ministerstwo pozostawia do rozważenia.Niemniej wskazuje, że zalesianie w latach 2014–20 ma być o tyle korzystniejsze,że zakłada przyznawanie płatności bezpośrednich do zalesionych gruntów, czego dotychczas niebyło. Wg tegorocznej byłyby to dodatkowe 830 zł do 1 ha.

W toku konsultacji wpłynęła także uwaga, bywdrożyć instrument wsparcia na tworzenie i utrzymanie korytarzy ekologicznych.Resort pozostawia ją do rozważenia, zgadzając się co do roli korytarzy,zwracając jednak uwagę na brak bazy danych, wyznaczającej obszary, na którychpowinno być preferowane utrzymywanie korytarzy.      

RaZ