
Szkoła leśna w Tucholi zbliża się do jubileuszu 50-lecia kształcenia zawodowego. Od września 2013 r. to Technikum Leśne im. Adama Loreta, po rozwiązaniu Zespołu Szkół Leśnych, jest spadkobiercą dorobku kilkudziesięciu lat kształcenia zawodowego.
W tucholskim technikumszczególny nacisk kładzie się nakształcenie zawodowe. 1 września 2012 r. przyniósł w tym zakresie znaczącezmiany. Wówczas weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej wsprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. To kolejny etap wdrażania nowej podstawy programowej.Głównym celem zmian jest poprawa efektów nauczania. Obecnie technikum kształciwg dwóch różnych podstaw programowych. „Stare” technikum obowiązuje aktualneklasy III i IV. Te roczniki będą zdawały, tak jak do tej pory, jeden egzamin,potwierdzający kwalifikacje zawodowe na zakończenie czteroletniego cyklukształcenia.
Uczniowie dwóch młodszych klas kształcą się w zawodzie technikleśnik, w którym wyodrębniono dwie kwalifikacje: R13 – ochrona izagospodarowanie zasobów leśnych i R14 – użytkowanie zasobów leśnych. Wczteroletnim cyklu kształcenia odbędą się dwa egzaminy potwierdzające obiekwalifikacje zawodowe. W bieżącym roku szkolnym w tucholskim technikum odbędziesię pierwszy egzamin R13 w nowej formule. To dla szkoły spore wyzwanie, azarazem sprawdzian merytorycznego i organizacyjnego poziomu przygotowania doaktualnych wymagań.
Reforma przyniosła takżezmiany w zakresie programów nauczania. Pojawiły się nowe przedmioty, np. naukao surowcu drzewnym, przyrodnicze podstawy gospodarki leśnej czy język obcyzawodowy. Zwiększył się nacisk na kształcenie praktyczne, co znajdujeodzwierciedlenie w ścisłej współpracy szkoły z LP. W tucholskim technikum, nacotygodniowe zajęcia w lesie, uczniowie wyjeżdżają w drugich i w trzecichklasach, a nie jak dotychczas tylko w trzecim roku nauczania. Nowa podstawaprogramowa otwiera przed uczniami także możliwości nabycia cennych dodatkowychkompetencji i uprawnień, m.in. pilarza, operatora leśnych maszynwielooperacyjnych czy kierowcy ciągnika rolniczego z przyczepą.
Warto podkreślić, żeszkoła prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe, adresowane do absolwentów szkółponadgimnazjalnych. Są one bezpłatne, każdy trwa rok, a po ich ukończeniuuczestnicy mogą przystąpić do zewnętrznego egzaminu, potwierdzającego kwalifikacjezawodowe. Słuchacze, którzy zdali obydwa egzaminy (R13, R14), otrzymują tytułtechnika leśnika. Osoby niezainteresowane egzaminem i tytułem mogą zdobyćkwalifikacje na jednym z wybranych kursów (R13, R14) lub na obydwu z nich, a zchwilą ukończenia otrzymują odpowiednie zaświadczenie. Ta forma kształceniasprzyja większej mobilności na rynku pracy.
Z okazji jubileuszupowstają książka oraz album przedstawiające dzieje szkoły. Technikum zapraszado współpracy wszystkich, których losy, na krótką lub dłuższą chwilę, związałysię z jego murami, prosząc o podzielenie się wspomnieniami, refleksjami oraznadsyłanie fotografii, anegdot, kronik czy różnorakich ciekawostek.
Alicja Kaczmarek
TL w Tucholi