
XIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej przyciągnęło w dniach 23–25 sierpnia tysiące uczestników. To wielkie spotkanie rolników oraz hodowców bydła i koni z całego regionu, organizowane przez Instytut Zootechniki w Odrzechowej.
Trzeciego dnia, wniedzielę 25 sierpnia, przy wodospadzie spływającym do Wisłoka, w Rudawcezostał odsłonięty kamienny obelisk i tablica informacyjna. Upamiętniają onemiejsce, w które przed laty wielokrotnie przyjeżdżał kardynał Karol Wojtyła. Toleśne ustronie zostawiło też swój ślad w poezji papieża. Staraniem leśników zNadleśnictwa Rymanów ukryty przed ludźmi zakątek został oznakowany iudostępniony. Oczyścili oni otoczenie, umożliwiając dojście do kilkumetrowegowodospadu, przy którym Karol Wojtyła nieraz odpoczywał.
– To miejsce o wyjątkowouroczym charakterze, żyło w nimbie pewnej tajemnicy i przyciągało ludzi od lat,niektórzy uważali nawet, że powinno takim pozostać – mówił Bogusław Famielec,nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów.
Na niewielkim placyku posadzono 10 kłokoczek południowych – rośliny,która ma swe miejsce w tradycji chrześcijańskiej, a jednocześnie najliczniej wPolsce występuje właśnie w Beskidzie Niskim. Pierwszy krzew posadzili Wanda iAndrzej Półtawscy – przyjaciele Karola Wojtyły z czasów jego beskidzkichwędrówek. Jednym z sadzących był też ks. Julian Bartnik, proboszcz z Lubli,jednocześnie pszczelarz, myśliwy, hodowca koni i absolwent Technikum Leśnego wLesku.
Edward Marszałek