
Szwajcaria Zbyt mocny frankszkodzigospodarce leśnej Szwajcaria Elastyczniejsze prawo leśne Finlandia Ustawa o lasach już w parlamencie Irlandia Restrukturyzacja lasów państwowych Austria Leśne 2013 będzie piwem modrzewiowym Chiny Pozyskanie drewnaw 2012 r.
Szwajcaria
Zbyt mocny frankszkodzigospodarce leśnej
Jak wynika z raportu organizacjiSzwajcarska Gospodarka Leśna (WVS), sytuacja ekonomiczna właścicieli lasów wSzwajcarii pogorszyła się w 2012 roku. Przeszło połowa wszystkich gospodarstwleśnych zanotowała straty, mimo stosowania daleko idących środkówrestrukturyzacyjnych. Główna przyczyna to zbyt silna pozycja szwajcarskiejwaluty. W rezultacie szwajcarski surowiec drzewny nie może skuteczniekonkurować cenowo z drewnem importowanym.
WVS to reprezentacja branżowa, którejczłonkami są kantonalne i regionalne stowarzyszenia właścicieli lasów, władzekantonów, jak również pojedynczy właściciele lasów.
Źródło: www.forstpraxis.de
Szwajcaria
Elastyczniejsze prawo leśne
W czerwcu 2013 r. szwajcarski rząd wydałprzepisy wykonawcze, uelastyczniające zasadę kompensacji wylesień. Jest torezultat nowelizacji ustawy o lasach, dokonanej przez szwajcarski parlament wmarcu 2012 roku.
Przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 r. izgodnie z nimi, w określonych przypadkach, możliwe jest odstąpienie odobligatoryjnego kompensowania wylesień w obrębie najbliższego otoczenia.Ponadto kantony mogą ustalić tzw. statyczną granicę lasu na obszarach, naktórych wzrost powierzchni leśnej nie jest pożądany. Zbiorowiska roślinności leśnej,które opanowują grunty znajdujące się poza statyczną granicą lasu, nie sąuznawane za las i mogą być wycinane bez specjalnych pozwoleń.
Źródło: www.forstpraxis.de
Finlandia
Ustawa o lasach już w parlamencie
Projekt nowej fińskiej ustawy o lasach zostałprzesłany do parlamentu. – Głównym celem projektowanej nowelizacji jestzapewnienie właścicielom lasów większej swobody wyboru– mówi Jari Koskinen,fiński minister rolnictwa i leśnictwa. Nowa ustawa o lasach ma stworzyć warunkido zwiększenia stopnia użytkowania zasobów leśnych. – Znaczna częśćwartościowych zasobów naszych lasów nie jest użytkowana. Doprawdy nie stać nasna to, zważywszy na naszą sytuację ekonomiczną – tłumaczy minister.
Najważniejsza zmiana w fińskiej ustawie olasach dotyczy cięć rębnych. Dotychczasowe przepisy dopuszczały cięcia rębnepod warunkiem osiągnięcia dojrzałości rębnej przezdrzewostan. W projektowanejustawie ten warunek został zniesiony. Zdaniem ministra Koskinena zmiana ta niespowoduje jednak wycinania zbyt młodych drzewostanów na większą skalę. – Niesądzę, że w związku z tym zajdą jakieś fundamentalne zmiany w praktyce leśnej –mówi minister.
Źródło: www.forest.fi
Irlandia
Restrukturyzacja lasówpaństwowych
W czerwcu 2013 r. rząd Irlandii podjąłdecyzję o restrukturyzacji koncernu Coillte, który gospodaruje w irlandzkichlasach państwowych (445 tys. ha). Celem rządu jest podniesienie efektywnościdziałania koncernu i zwiększenie jego wkładu w rozwój państwa. Zadecydowanotakże o sprzedaży praw do pozyskiwania drewna w lasach państwowych.
W ramach restrukturyzacji Coillte ma zostaćpołączone ze spółką akcyjną Bord na Móna, w celu stworzenia prężnej firmypaństwowej, działającej w branży produkcji energii z biomasy i w gospodarceleśnej. Należąca w 95% do państwa irlandzkiego spółka Bord na Móna, którapierwotnie zajmowała się tylko eksploatacją torfu, w ostatnich latachzdywersyfikowała źródła swoich przychodów i obecnie działa również w takichbranżach, jak technologie środowiskowe, utylizacja odpadów, ogrodnictwo, energetyka,nieruchomości gruntowe i zaopatrzenie w wodę.
Macierzystą firmą koncernu Coillte jestspółka z o.o. o tej samej nazwie. Wszystkie udziały w spółce należą do państwairlandzkiego. Oprócz gospodarki leśnej w zakres działalności koncernu Coilltewchodzą usługi deweloperskie związane z energetyką odnawialną oraz produkcjapłyt drewnopochodnych.
Aktywa spółek Coillte i Bord na Móna, takjak i aktywa pozostałych irlandzkich firm państwowych, podlegają AgencjiNewERA, którą rząd Irlandii utworzył we wrześniu 2011 roku. Agencja ta jestkluczowym rządowym instrumentem spójnego i racjonalnego – z punktu widzeniainteresów właściciela – zarządzania aktywami firm, które mają w swoim władaniumajątek państwowy. Wygospodarowane środki są inwestowane za pośrednictwemStrategicznego Funduszu Inwestycyjnego w tworzenie nowych miejsc pracy i rozwójprzyszłościowych branż gospodarki, mających żywotne znaczenie dla społeczeństwaIrlandii.
Źródło: www.coillte.ie
Austria
Leśne 2013 będziepiwemmodrzewiowym
Austriackie Lasy Związkowe SA (ÖBf),zarządca lasów państwowych Republiki Austrii, trzeci rok z rzędu współpracują zprywatnym browarem Trumer przy produkcji piwa Leśnego. W 2012 r. podstawowymskładnikiem dowarzenia tej specjalnej, koneserskiej marki piwa były nasionasosny limby, a rok wcześniej – młode pędy jodłowe. W tym roku są nimmłode pędyi szyszki modrzewia, które zostały zebrane pod koniec czerwca w lasach ÖBfrosnących na wysokości 1400 m n.p.m. – Przy warzeniu tego rocznika piwa leśnegowykorzystamy zarówno kwaskowato-cierpkie młode pędy, jak i słodkawe, tchnąceżywiczno-drzewnym aromatem szyszki modrzewia – mówi mistrz piwowarski AxelKiesbye. – Chcemy przybliżyć las ludziom – wyjaśnia Georg Erlacher, prezeszarządu ÖBf. – Oferując piwo Leśne, podajemy na stół wyjątkową specjalnośćzwiązaną z lasem.
Podobnie jak w poprzednich latach, piwowarzone będzie jako koźlak górnej fermentacji. Limitowana partia Leśnego 2013będzie sprzedawana jesienią w butelkach o pojemności 0,75 i 0,33 l. Piwo Leśne2012 zostało wykupione w przeciągu kilku tygodni.
W zarządzie ÖBf znajduje się 511 tys. halasów, w tym 347 tys. ha lasów gospodarczych. Oprócz gospodarki leśnej sferadziałalności ÖBf obejmuje nieruchomości, usługi i energię odnawialną.
Źródło: www.bundesforste.at
Chiny
Pozyskanie drewnaw 2012 roku
W ubiegłym roku pozyskano w Chinach81,74mln m3 drewna, czyli mniej więcej tyle samo, co w 2011 roku. Pozyskanie drewnaprzeznaczonego do dalszego przetworzenia i drewna opałowego wyniosłoodpowiednio 74,94 i 6,80 mln m3. Chińska produkcja tarcicy osiągnęła poziom55,68 m3, wzrastając o 25% w stosunku do roku 2011.
Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.