
Dziewiąty raz w Nadleśnictwie Spychowo zorganizowano Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. Dla całej kadry nadleśnictwa to wysiłek, ale i wielkie święto. W tym roku dodatkowym utrudnieniem była pogoda, która spłatała figla – cały dzień padało.
Nieprzeszkodziło to jednak ani organizatorom, ani sygnalistom, którzy stawili sięna przesłuchaniach w rekordowej liczbie. I choć przed konkursem organizatorzyobawiali się, że będzie niewielu chętnych, bo data zbiegła się z OgólnopolskimRajdem Leśnika, to w tym roku było ich 140 (zwykle poniżej 100). Wśród nich aż106 występowało jako soliści. Przyciągnęła ich niezapomniana atmosfera, wspaniałenagrody i spływ kajakowy sygnalistów, myśliwych i leśników, odbywający się narzece Krutyni dzień przed konkursem.
Najlepszą solistkązostała Justyna Stępień z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Echo z Warszawy.Pierwsze miejsce wśród zespołów w kategorii G „wydmuchali” miejscowi sygnaliścinadleśnictw Strzałowo i Spychowo z zespołu „Leśna Brać”, a w kategorii MBZespół Wydziału Leśnego na uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu „Venator”.
Tegoroczną nowością byłyzmagania w Konkursie Umiejętności Myśliwskich, który odbywał się równolegle zprzesłuchaniami solistów. Myśliwi strzelali z łuku, przeciągali zwierzynę(ciężki worek w skórze dzika), uciekali przed dzikim zwierzem na drzewo – awszystko to na czas. Oceniali też m.in. jakość poroża jelenia – dla utrudnienia w biegu. Po zliczeniupunktacji najlepiej wypadł Grzegorz Kowalewski z KŁ „Rogacz” w Świętajnie.Komisja sędziowska oceniała też wykonane przez myśliwych wędzonki z dziczyzny.Najlepsi kucharze regionu należą do KŁ „Ryś” w Dźwierzutach. Konkursowi towarzyszyływarsztaty i regaty mazurskich dłubanek. Najszybsza okazała się drużyna lokalnej OSP. Dwie drużynydopłynęły pod wodą. Jedna z nich, „Bałtycki odlot”, została za to nagrodzona za„styl machania pagajem”. Jury nagrodziło najpiękniejszą dłubankę w kształciedzika, wyżłobioną przez drużynę Nadleśnictwa Maskulińskie.
Zorganizowano też wystawęi aukcję obrazów – plenery malarskie w Spychowie mają już 12-letnią tradycję.Zlicytowano 15 dzieł za 4350 zł. Pieniądze pozwalają na organizację pleneróworaz organizację warsztatów dla osób niepełnosprawnych.
Gośćmi imprezy byli m.in.senator Stanisław Gorczyca i aktor Bogusław Linda. Pokonkursowa zabawa trwałado rana.
Red.