
Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez tabletu czy smartfona. I nie rozstaje się z nimi nawet na wakacjach. A że te w pełni, to i leśnicy wyszli naprzeciw potrzebom społeczeństwa odwiedzającego lasy.
W RDLP w Olsztynie przygotowano bezpłatnąaplikację, dedykowaną głównie turystom odwiedzającym warmińsko-mazurskie lasy.Głównie, bo z aplikacji mogą korzystać w codziennej pracy także leśnicy. Coprawda na stronach internetowych wielu dyrekcji (np. RDLP w Lublinie) możnabyło do tej pory korzystać z interaktywnych map, jednak nie posiadały lżejszychwersji na urządzenia mobilne i ich otwieranie było albo kłopotliwe, alboniemożliwe. Takich problemów nie ma z aplikacją dedykowaną urządzeniomprzenośnym.
Po ściągnięciu aplikacjizamiast papierowej mapy otrzymujemy e-mapę wyświetlaną na ekranie komórki.Lokalizator GPS pokazuje nie tylko, gdzie się aktualnie znajdujemy, ale też jaktrafić do wybranych miejsc. Na mapie wyświetlane są pomniki przyrody, punktywidokowe, ścieżki edukacyjne czy rowerowe i, jak to na Mazurach, szlaki kajakowe. Jeśli komuś będziemało, to w aplikacji znajdzie kontakty do wszystkich nadleśnictw, gdzie napewno uzyska więcej informacji. Co ważne, aplikacja działa bez dostępu doInternetu (tylko pierwsze użycie wymaga połączenia z siecią).
Aplikacja zadziała wurządzeniach z systemem Android, a opiera o mapy Google i można ją pobrać zGoogle Play (a także ze strony RDLP w Olsztynie). Jest całkowicie bezpłatna.
Interaktywne mapy sąelementem kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Niestety, na razie użytkownicynarzekają na brak opisów przy pokazywanych np. pomnikach przyrody. Miejmynadzieję, że w przyszłości mapy zostaną uzupełnione o takie informacje. Obecnie już kilka dyrekcji ma podobne rozwiązania. Jeślipomysł „chwyci”, mapy mogą pojawić się dla wszystkich RDLP w kraju.
UZ