Z zagranicy 11/2013

Europa Nowe mapy struktury własnościowej lasów   Kanada MVF – nowy system hodowli drzew leśnych Austria Pozyskanie drewna w 2012 roku Finlandia Powstaną cztery nowe parki narodowe?   Niemcy Mocno uszczuplony Leśny Fundusz Klimatyczny  

Europa
Nowe mapy struktury własnościowejlasów


 Udział lasów we własności publicznej w Europie (Fot. www.efi.int)Europejski Instytut Leśny (EFI) opublikowałnowe mapy struktury własnościowej lasów w Europie (osobno dla lasów wewłasności prywatnej i publicznej).

Mapy są częścią szczegółowego raportutechnicznego, który kompiluje informacje pochodzące z różnych źródeł (narodoweinwentaryzacje lasów, krajowe i międzynarodowe statystyki). Raport zawieram.in. informacje o dostępności map z georeferencją.

Zarówno mapy, jak i cały raport (Mappingthe distribution of forest ownership in Europe) są dostępne w witrynieinternetowej EFI.  

Źródło: www.cepf-eu.org

   

Kanada
MVF – nowy system hodowli drzewleśnych


W wielu częściach świata drzewa rosnąznacznie szybciej niż w Kanadzie. Aby utrzymać konkurencyjność w skaliglobalnej, kanadyjska branża leśno-drzewna stara się produkować wysokiejjakości surowiec drzewny w najszybszym tempie, jakie jest możliwe w warunkachKanady.

Rocznie sadzi się w Kanadzie ok. 640 mlndrzew. Realizowane tam powszechnie programy hodowli drzew mają na celumaksymalną poprawę ich jakości i produkcyjności. Dąży się do produkcjisadzonek, które będą szybciej rosły, i przekształcały się w drzewa cechującesię pożądanymi właściwościami drewna, odporne na szkodniki i zdolne doadaptacji do zmian klimatu.

Kanadyjska Służba Leśna (CFS) opracowała wewspółpracy ze swoimi partnerami z gospodarki, administracji i nauki nowy systemhodowli drzew leśnych. System ten, określany mianem Multi-varietal forestry(MVF), wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak embriogeneza somatyczna(forma rozmnażania wegetatywnego) i kriokonserwacja. Genetycznie ulepszonymateriał jest Zamrażanie w ciekłym azocie pozwala bezpiecznie przechowywać komórki roślinne (Fot. JVinocur)dopasowywany do siedlisk, tak aby poprawić produkcyjność i jakośćnasadzeń leśnych. System MVF zwiększa produkcję drewna, nie wpływającnegatywnie na jego gęstość i inne podstawowe właściwości.

Doświadczenia ze świerkiem białym,przeprowadzone na optymalnych siedliskach w prowincji Nowy Brunszwik, wykazały,że system MVF pozwala na zwiększenie przyrostu miąższości o przeszło 20%, wstosunku do systemu opartego na tradycyjnych plantacjach nasiennych. Dziękitemu cykl produkcyjny można skrócić o 10 lat. Dodatkowa zaleta MVF toprzewidywalność wielkości i jakości drzew, pozwalająca na obniżenie kosztówmanipulacji i wywozu drewna.

MVF ułatwia prognozowanie produkcji leśnej,planowanie dostaw poszczególnych sortymentów i wykonywanie długoterminowychanaliz finansowych. CFS pracuje obecnie nad udoskonaleniem systemu, pod kątemjego stosowania jako narzędzia planowania leśnego zorientowanego na kreowaniewartości.

Źródło: http://cfs.nrcan.gc.ca

 

Austria
Pozyskanie drewna w 2012 roku


Udział świerka w austriackich lasach przekracza 54% (Fot. RaZ)W ubiegłym roku pozyskano w Austrii łącznie18 mln m3 drewna (co stanowi ok. 70% przyrostu rocznego). Oznacza to spadekrozmiaru użytkowania lasów o 3,6% w stosunku do roku 2011. Udział drewnapoklęskowego w całości pozyskania wyniósł 18,2% (spadek o 6,4%).

Małe i średnie gospodarstwa leśne (opowierzchni leśnej poniżej 200 ha) zrealizowały 60% austriackiego pozyskaniadrewna, zaś gospodarstwa duże i spółka akcyjna Austriackie Lasy Związkowe(zarządca lasów państwowych) – odpowiednio 31% i 9%. Struktura sortymentowapozyskanego drewna kształtowała się następująco: drewno tartaczne 54%, drewno energetyczne29%, drewno typu papierówki 17%. Drewno iglaste stanowiło 83% pozyskania.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Finlandia
Powstaną cztery nowe parkinarodowe?

Ministerstwo Środowiska Finlandii zleciłoSłużbie Dziedzictwa Przyrodniczego – jednostce fińskiego PaństwowegoGospodarstwa Leśnego „Metsähallitus” – przeprowadzenie analiz, dotyczącychFragment torfowisk Olvassuo - kandydat na park narodowy (Fot. SeppVei)możliwości utworzenia czterech parków narodowych. Ważnym elementem analiz będąkonsultacje społeczne. Wyniki analiz mają zostać przedstawione do końcabieżącego roku. Ostateczną decyzję w sprawie utworzenia parków podejmąparlament i rząd Finlandii.

Metsähallitus ma w swojej pieczy ok. 12 mlnha gruntów i wód państwa fińskiego, w tym 3,6 mln ha lasów. Koncern prowadzigospodarkę leśną za pośrednictwem jednostki Metsätalous, mającej charakterprzedsiębiorstwa państwowego. W skład koncernu wchodzą również wspomnianaSłużba Dziedzictwa Przyrodniczego, zarządzająca wszystkimi 37 fińskimi parkami narodowymi, orazportfel spółek zależnych i stowarzyszonych.            
Źródło:www.metsa.fi

 

Niemcy
Mocno uszczuplony Leśny FunduszKlimatyczny


Część dochodów Niemiec ze sprzedaży praw doemisji gazów cieplarnianych zasila federalny Leśny Fundusz Klimatyczny. Środkiz tego funduszu mają być przeznaczane na dostosowywanie lasów do zmianyklimatu. W 2013 r. budżet funduszu miał wynosić 28 mln euro. Jednak z uwagi nabardzo niskie dochody z handlu jednostkami emisji niemieckie władze zredukowałybudżet funduszu do 7,2 mln euro. Związek Leśników Niemieckich (BDF) uważa, żekwota ta jest niewystarczająca, i postuluje dofinansowanie Leśnego FunduszuKlimatycznego z budżetu federalnego.   

Źródło: www.forstpraxis.de


Opr. A.S.