Wycinanie zadrzewień – Szykują się zmiany

Sejmowa machina zajęła się wprowadzeniem zmian w ustawach o ochronie przyrody i Prawie ochrony środowiska. Zmiany mają dotyczyć ochrony zadrzewień i terenów zieleni. Projekt zmian tych przepisów szczególną uwagę przykłada do kwestii związanych z wycinką drzew i krzewów bez posiadania stosownego zezwolenia.

Zmianom ma podlegać cała procedurawydawania zezwoleń – ma ona zostać uproszczona i doprecyzowana. Obniżona ma byćwysokość opłat i kar administracyjnych. Kary za zniszczenie bądź usunięciedrzew lub krzewów wynosiłyby dwukrotność opłaty ustalonej za usunięciedrzew/krzewów, określanej na podstawie stawek wskazanych w ustawie (obecniekara wynosi trzykrotność opłaty za usunięcie). W przypadku nielegalnego usunięciadrzew lub krzewów z własnej nieruchomości, na cele niezwiązane z prowadzeniemdziałalności gospodarczej przez osoby, których dochód miesięczny na jednegoczłonka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% wynagrodzenia minimalnego,wysokość kary byłaby obniżana o połowę. Takie same obniżenie kary stosowane mabyć także w przypadku złomów, wywrotów lub drzew i krzewów obumarłych, którezostaną usunięte bez zezwolenia lub zgłoszenia. Zmiany te mają przyczynić siędo większej ściągalności kar.

Uproszczenie procedur ma polegać nazawężeniu katalogu wymogów formalnych wniosku o wydanie zezwolenia. Z drugiejstrony – na rozszerzeniu katalogu sytuacji, gdy niepotrzebne jest zezwolenie.Trudności sprawia niejednokrotnie np. ustalenie wieku drzewa, które właściciel chceusunąć z posesji – przez to ciężko uzyskać zezwolenie. Zaproponowano, by wymóguzyskania zezwolenia był zależny od wymiarów drzewa – obwodu na pierśnicy.Zdaniem wnioskodawców jest to łatwe do zmierzenia i jednoznaczne.

Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów majązostać doprecyzowane i dostosowane do obowiązujących przepisów. Zaproponowanonowy, łatwiejszy sposób obliczania wysokości opłaty towarzyszącej wydaniuzezwolenia na wyrąb. Ma być ona ustalana w oparciu o stawkę zależną od obwodupnia i od tempa przyrostu pnia poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew (jakobecnie), ale także zależnie od lokalizacji drzewa. Opłata za usunięcie krzewówtakże uwzględni lokalizację.

Projekt założeń ustawy dotyka całegospektrum zadań samorządów terytorialnych. Zawiera nie tylko głośne ostatniopropozycje zmian w bibliotekach szkolnych (projekt zakłada, że bibliotekimiejskie pełniłyby funkcje bibliotek szkolnych, co w rezultacie oznaczalikwidację tych drugich) czy zmiany w podatku leśnym, aleteż rolnym i od nieruchomości. Do konsultacji projekt otrzymały m.in. PolskaKonfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, Forum Związków Zawodowych,Związek Rzemiosła Polskiego, samorządy terytorialne. W konsultacjach (mimo żeprojekt dotyka kwestii podatku leśnego) nie uwzględniono LP. 
UZ