FSC IC zatwierdza Analizę – Przeważa niskie ryzyko

10 stycznia 2013 r. FSC International Center zatwierdziło opracowaną przez FSC Polska Krajową Analizę Ryzyka dla obszaru Polski. Jej wynik zaczął obowiązywać od 1 lutego.

KAR została przeprowadzona dla wszystkichtypów lasów, z uwzględnieniem pięciu kryteriów oceny Drewna Kontrolowanego.
Przeważający obszar kraju został ocenionyjako obszar niskiego ryzyka. Oznacza to, że surowiec pochodzący z tych terenówspełnia wszystkie kryteria Drewna Kontrolowanego.
W związku z występowaniem wysokiejkoncentracji wartości przyrodniczych i potencjalnego zagrożenia tych wartościpoprzez działania gospodarcze, teren znajdujący się w zasięgu terytorialnymnadleśnictw: Białowieża, Browsk, Hajnówka (RDLP w Białymstoku), Baligród,
Bircza, Brzozów,Cisna, Dukla, Dynów, Kańczuga, Kołaczyce, Komańcza, Krasiczyn, Lesko,Lutowiska, Rymanów, Strzyżów, Stuposiany i Ustrzyki Dolne (RDLP w Krośnie)został uznany za region ryzyka nieokreślonego w ramach kryterium IIIDrewna Kontrolowanego.
Ponadto lasy znajdujące się w zasięgu ekoregionuGlobal 200 PA0504 (wg WWF), będące poza zarządem Lasów Państwowych oraznieposiadające certyfikatu FSC, należy traktować jako obszar ryzykanieokreślonego (patrz mapa).
W przypadku wykorzystywania drewna z
obszarów o ryzykunieokreślonym przez przedsiębiorców, wymagane jest przeprowadzenie dodatkowejweryfikacji terenowej w odniesieniu do kategorii ryzyka nieokreślonego, zgodniez programem weryfikacyjnym danego przedsiębiorcy.
KAR jest obowiązująca dla wszystkich firm,które na podstawie Standardu FSC-STD-40-005 chcą dokładnie określić stopieńryzyka dla surowców pochodzących z polskich lasów.
Firmy, które przeprowadziły już analizę
ryzyka dla obszaruPolski, w ciągu 12 miesięcy, od daty wejścia w życie opisywanej Analizy, musządostosować je do wyników zatwierdzonej przez FSC IC.
FSC IC zaaprobowało także Krajowe AnalizyRyzyka dla Czech, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch.

Red.