Z zagranicy 1/2013

Brandenburgia, Niemcy Internetowa promocja zrzeszeń leśnych Australia – Niemcy Jak drzewa reagują na zmianę klimatu? Świat FSC przepracowało swoje podstawowe normy Austria Zrzeszenia leśne o PROW 2014–20 Hesja, Niemcy Lasy wspólnotowe u progu zmian Niemcy Stan leśnego szkolnictwa wyższego

Brandenburgia, Niemcy
Internetowa promocja zrzeszeń leśnych

Tylko 10% właścicieli lasów w Brandenburgii– łącznie jest ich blisko 100 tys. – posiada więcej niż 10 ha lasu.Gospodarowanie w rozdrobnionych lasach prywatnych ułatwiają zrzeszenia leśne.Są to dobrowolne organizacje właścicieli gruntów, będące podmiotami prawaprywatnego. Członkostwo w zrzeszeniu leśnym pozwala m.in. na uzyskaniewiększych przychodów ze sprzedaży drewna dzięki wspólnemu jego zbytowi i nazmniejszenie kosztów zagospodarowania lasu dzięki wspólnemu zamawianiu usług imateriałów.
W Brandenburgii działa obecnie 317 zrzeszeńleśnych. Oprócz tego funkcjonują jeszcze dwie federacje leśne, które sązjednoczeniami zrzeszeń leśnych. W celu promocji zrzeszeń leśnych władzeBrandenburgi uruchomiły w swoim leśnym portalu internetowym specjalną stronępoświęconą organizacjom właścicieli lasów prywatnych. Oprócz podstawowychinformacji o zrzeszeniach leśnych i ich formach prawnych można tam znaleźćadresy poszczególnych organizacji i dane o terytorialnych zasięgach działanialeśnictw i nadleśnictw państwowych, które nadzorują lasy niepaństwowe.
Od stycznia 2012 r. w GospodarstwieKrajowym „Lasy Brandenburgii” działają dwa typy nadleśnictw państwowych:nadleśnictwa nadzorujące (30 jednostek z 208 leśnictwami) i nadleśnictwa lasówkrajowych (14 jednostek ze 160 leśnictwami). Nadleśnictwa nadzorujące nie tylkosprawują nadzór nad lasami niepaństwowymi, lecz również zajmują się fachowymdoradztwem na rzecz brandenburskich właścicieli lasów. W zakres działalnościnadleśnictw nadzorujących wchodzi również powszechna ochrona lasu, w tymochrona ppoż., i edukacja leśna. Z kolei nadleśnictwa lasów krajowychgospodarują w brandenburskich lasach państwowych (270 tys. ha).

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Australia – Niemcy
Jak drzewa reagują na zmianę klimatu?

Międzynarodowy zespół naukowców skupionychwokół dra Stevena Jansena z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech i dra Brendana Choata z Uniwersytetu w ZachodnimSydney w Australii prowadził przez trzy lata badania nad reakcją drzew na zmianęklimatu. Programem badawczym było objętych przeszło 226 gatunków drzew na 81siedliskach na całym świecie. Wyniki badań zostały przedstawione w czasopiśmie„Nature” (DOI: 10.1038/nature11688).
Blisko 70% badanych gatunków drzew leśnychprzystosowało się optymalnie do warunków siedliska, ekonomicznie gospodarującwodą. Jednak tak wyspecjalizowany system niesie ze sobą duże zagrożenie: drzewanie mogą się wystarczająco szybko przystosować do zmienionych warunkówśrodowiska i w okresach suszy dochodzi do wzmożonego zamykania światła komórekprzewodzących wodę, co grozi zamieraniem roślin. – Wyniki naszych badań mająumożliwić lepsze prognozowanie procesów zamierania lasów, ale i też ich rozwoju– mówi dr Steven Jansen. Wyższe temperatury i dłuższe okresy suszy naprawdęmogą pociągnąć za sobą dramatyczne skutki. Lasy deszczowe mogą przekształcićsię z pochłaniaczy CO2 w źródła jego emisji. Wtedy zmiana klimatu zostałabyprzyspieszona. Jednak Steven Jansen nie sądzi, że dojdzie do globalnegozamierania lasów.
Niektóre gatunki roślin szybko przystosują się do zmienionych warunków, inne
rozprzestrzeniąsię, być może, na nowych siedliskach – twierdzi biolog.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Świat
FSC przepracowało swoje podstawowe normy

Organizacja Forest Stewardship Council (FSC) gruntownie przepracowała powieloletniej dyskusji swoje podstawowe normy (zasady i kryteria). Normy te sąpodwalinami wszystkich narodowych standardów leśnych FSC. W nowych zasadach ikryteriach FSC znalazły wyraz współczesne wymagania społeczeństw w stosunku dolasów. Na znaczeniu zyskało włączenie lokalnych interesariuszy leśnictwa doprocesu opracowywania strategii gospodarstw leśnych. Lokalni interesariuszebędą również w większym stopniu uwzględniani przy identyfikowaniu lasówwymagających szczególnej ochrony i wypracowywaniu koncepcji zagospodarowaniatakich lasów. Osoby zatrudnione w lasach certyfikowanych wg FSC będą musiałybyć wynagradzane zgodnie z taryfikatorami płac z odpowiednich układówzbiorowych. Sekwestracja CO2 i inne świadczenia staną się certyfikowanymiproduktami leśnymi.
Przystosowanie narodowych standardów FSC donowych zasad i kryteriów może pot
rwać kilka lat. Na przykład Niemcy zamierzajązakończyć modyfikację swoich standardów FSC w połowie 2015 roku.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Austria
Zrzeszenia leśne o PROW 2014–20

W związku ze sporami o unijny budżet Austriacki ZwiązekLeśny (WV) zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia niezbędnych środkówfinansowych na potrzeby Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014–20.Ważnym elementem tego programu powinno być wspieranie leśnictwa prywatnego.
Jeżeli Komisja Europejska chce w większymstopniu promować bioróżnorodność i ochronę przy-
rody, to musi także zapewnić generalnie więcej środków finansowych nagospodarkę leśną w celu ochrony jej konkurencyjności – uważa RudolfRosenstatter, szef WV. – Realizacja założeń austriackiego PROW 2007–13 wzakresie
leśnictwa przyniosła sukces, który koniecznie musi być kontynuowany.Społeczeństwo potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek odnawialnego surowca, jakimjest drewno. Warunkiem osiągnięcia celów UE w zakresie promocji energiiodnawialnej i redukcji emisji CO2 poprzez stosowanie drewna jako tworzywa iźródła energii jest dalsza mobilizacja rezerw surowcowych w rodzimych lasach.Może się to udać jedynie dzięki fachowemu szkoleniu, dbaniu o realizację planówurządzenia lasu, wspieraniu zrzeszeń drobnych właścicieli lasów i tworzeniuniezbędnej infrastruktury obszarów wiejskich – podkreśla Rosenstatter.
Austriacki Związek Leśny jest centralnąreprezentacją zrzeszeń leśnych w poszczególnych krajach związkowych Austrii. Wzrzeszeniach zorganizowanych jest 65 tys. właścicieli lasów.

Źródło: www.waldverband.at

 

Hesja, Niemcy
Lasy wspólnotowe u progu zmian

W niemieckim kraju związkowym Hesja lasywspólnotowe zajmują powierzchnię 32 tys. ha, stanowiąc ok. 4% wszystkich lasówi 16% lasów niepaństwowych. Niemal wszystkie heskie lasy wspólnotowezagospodarowywane są usługowo przez Gospodarstwo Krajowe „Lasy Hesji”, wktórego zarządzie znajdują się lasy państwowe landu.
Uwarunkowania historyczno-prawne sprawiają,że w Hesji prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej w lasach wspólnotowychjest znacznie łatwiejsze niż w rozdrobnionych lasach prywatnych. Mimo to heskiewładze uważają, że konieczne jest stymulowanie przekształcania wspólnot leśnychw nowocześniejsze formy organizacyjno-prawne. Obecnie weryfikowane są modelestosownych przekształceń, praktykowane w innych niemiec
kich krajach związkowych.Chodzi o wybór modelu najbardziej przydatnego w warunkach heskich. Pod uwagębrane są m.in. spółki prawa publicznego i spółdzielnie.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Niemcy
Stan leśnego szkolnictwa wyższego

23 listopada w Getyndze odbyła siękonferencja poświęcona leśnemu szkolnictwu wyższemu w Niemczech. – Był tonajwyższy czas, aby zgromadzić przy jednym stole uczelnie, pracodawców istudentów w celu przedyskutowania szans i zagrożeń – mówi Hans Jacobs,przewodniczący Związku Leśników Niemieckich (BDF). Reagując na dziesiątki latblokowania przyjęć do pracy w publicznych gospodarstwach leśnych, które byłygłównymi pracodawcami absolwentów, uczelnie leśne rozszerzyły zakres swojegokształcenia o nowe dziedziny. W ten sposób zwiększyły szanse absolwentów narynku pracy. Towarzyszyło temu obniżenie jakości kształcenia.
Obecnie gospodarstwa leśne narzekają nasłabe przegotowanie absolwentów leśnictwa do zawodu i postulują powrót dosolidnego kształcenia w dyscyplinach typowo leśnych. BDF zasadniczo popiera tenpostulat. Jednak rynek pracy musi stać się na powrót atrakcyjny. Leśnipracodawcy powinni zapewnić absolwentom dobrą płacę, atrakcyjne warunki imożliwości rozwoju osobowego.

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.