
Zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów, dotyczącą rozliczania podatku od nieruchomości udostępnianych przez Lasy Państwowe, to najemca winien jest rozliczać się z podatku.
W interpretacji mowa jest o budynkach mieszkalnych(w zabudowie szeregowej i jednorodzinnej) oraz gruntach i budynkachgospodarczych oddanych pracownikom do bezpłatnego korzystania. Prawo mówibowiem, że jeśli nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa, obowiązekpodatkowy zostaje przeniesiony na ich posiadacza. Jest tak jednak tylko wtedy,gdy umowa zostaje zawarta z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub zinnego tytułu prawnego. W przypadku LP warunek ten został spełniony.
Jak wiadomo, mieszkania bezpłatneprzysługują już tylko na dwóch stanowiskach – leśniczego i nadleśniczego.Pierwszy umowę zawiera z nadleśniczym, drugi – z dyrektorem regionalnym. W obuprzypadkach osoby te, jako kierownicy jednostek organizacyjnych LP,reprezentują Skarb Państwa. A w tym momencie sprawa wg ministra jest jasna:Umowy przenoszące posiadanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwabędących w zarządzie Lasów Państwowych, zawarte przez jednostki organizacyjneLP z osobami, które są pracownikami Służby Leśnej uprawnionymi do bezpłatnegomieszkania na podstawie powołanych przepisów, należy traktować jako umowyzawarte bezpośrednio z właścicielem, czyli Skarbem Państwa. Będą to więc umowyskutkujące przeniesieniem obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości,zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Według informacji przekazanych nam przeznaczelnika Wydziału Infrastruktury Leśnej DGLP, Piotra Młynarczyka, kwestia tajest przedmiotem rozmów wewnątrz kierownictwa LP i zostanie zapewne poruszonana spotkaniu ze Związkami Zawodowymi. Na stanowisko Lasów należy więc jeszczepoczekać.
BSz