Spotkanie SPL z dyrektorem generalnym LP – W końcu…

26 października w Warszawie odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem (dyrektor objął stanowisko 7 lutego). W spotkaniu ze strony LP uczestniczyli także: zastępca dyrektora Marcin Polak, Jerzy Kapral i Marcin Bąk. Stronę przedsiębiorców leśnych reprezentowali prezes ZG SPL Jan Kubiak, wiceprezes Romuald Roman oraz Leon Tychowski, Andrzej Szczotka i Robert Kaźmierczak.

Dyrektor przedstawił sytuację na rynkuleśno-drzewnym, odnosząc ją do prowizorium budżetowego LP, gdzie zawarta jestm.in. wysokość stawek na usługi leśne. Poinformował, że w najbliższym czasieplanowane jest zorganizowanie seminarium, którego tematyka dotyczyć będziezagadnień z tych obszarów współpracy na linii LP – zul, które wymagająszczegółowej analizy i oceny. Pojawił się także temat certyfikacji firmleśnych, która funkcjonuje m.in. w Niemczech i Hiszpanii. Stanowisko dyrektoraw tej kwestii jest pozytywne, ale wymaga analiz, aby takie działania nie staływ sprzeczności z obowiązującymi aktami prawnymi.
W wypowiedziach przedstawicieli SPLdominowały tematy podnoszone od lat – cena jako jedyne kryterium oceny ofert,podwyżki stawek na usługi leśne, jednolite katalogi pracochłonności,symetryczność umów, organizacja przetargów w tym samym czasie w poszczególnychregionalnych dyrekcjach LP, problem tzw. „firm teczkowych”.
Kierownictwo LP poinformowało, żeprzewidziano podwyżki na usługi leśne jedynie w zakresie pozyskania drewna napoziomie ok. 3%, a powodem jest stanowisko przedsiębiorców branży drzewnej,którzy, według informacji dyrektora, domagają się obniżenia ceny drewna nawet o20%. Taka deklaracja bardzo zdziwiła przedsiębiorców. Mają oni nadziejęwyjaśnić ją podczas zaplanowanego jeszcze w tym roku spotkania w Gołuchowie, zudziałem większej grupy przedstawicieli zul, m.in. szefów regionalnychoddziałów SPL.
Od wielu lat przedsiębiorcy nie mogąporozumieć się z kierownictwem LP w kwestii podstaw do ustalenia wysokościstawki za roboczogodzinę w poszczególnych rodzajach usług. Prezes SPLzasugerował, aby analizie i ocenie poddane były trzy kryteria: przeciętnakrajowa, przeciętne wynagrodzenie robotników leśnych zatrudnionych w LP lub –jako rozwiązanie ostateczne – najniższe wynagrodzenie krajowe. Przedsiębiorcyotrzymali zapewnienie, że ta sprawa będzie przedmiotem analiz pod kątemprzyszłego budżetu.
Tematem podejmowanym już od wielu lat sąkryteria oceny ofert. Przedsiębiorcy niemal od dnia obowiązywania w jednostkachLP ustawy Prawo zamówień publicznych postulują, aby cena nie była jedynymkryterium oceny, ponieważ szkodzi to każdej ze stron, a najbardziej rozwojowirynku usług leśnych. Przedsiębiorcy uważają, że takie działanie w zakresieoceny ofert przetargowych tworzy racjonalne zagrożenie dla realizacji planów wLasach Państwowych.
Członkowie SPL przychylają się też dopostulatu drzewiarzy, aby przetargi w poszczególnych RDLP odbywały się w tymsamym terminie, co pozytywnie wpłynie na regionalizację wykonawstwa usługleśnych, a to z kolei ma znaczący wpływ na dobre i mniej kosztowne wykonawstwo.Takie rozwiązania wprowadzono m.in. w RDLP w Warszawie i Szczecinie – wszystkiestrony wydają się usatysfakcjonowane.

Red.