Z zagranicy 22/2012

Szwecja Utrzymuje się tendencja spadkowa Sveaskogu Bawaria, Niemcy Rekordowy wynik finansowy BaySF Europa Europejska Sieć Informacji o Gatunkach Obcych Niemcy Obliczyli, ile kosztują obszary siedliskowe w lasach Wielka Brytania Ograniczenia w imporcie jesionów Niemcy Energetyka wiatrowa do pogodzenia z ochroną przyrody

Szwecja
Utrzymuje się tendencja spadkowa Sveaskogu

Zanotowana w okresie od stycznia dowrześnia 2012 r. sprzedaż netto szwedzkiego państwowego koncernu leśnegoSveaskog zmalała o 4,6% w stosunku doanalogicznego okresu roku ubiegłego. Podczas gdy ilościowy wolumen dostawsurowca drzewnego zwiększył się o 1%, przeciętnie ceny drewna spadły o 8%. Zyskoperacyjny koncernu zmniejszył się o 13%.
Tartaki oraz zakłady celulozowe ipapiernicze, które stanowią większość klientów Sveaskogu, mają problemy zutrzymaniem rentowności. Dlatego koncern był zmuszony do obniżenia cen surowcadrzewnego. Bardzo trudna sytuacja na szwedzkim rynku jest efektem kumulacjiwielu czynników, w tym recesyjnego klimatu gospodarczego, niekorzystnego dlaeksporterów kursu korony szwedzkiej i przekształceń strukturalnych w przemyśle.W samym tylko trzecim kwartale 2012 r. wniosek o upadłość złożyły trzytartaki będące klientami Sveaskogu.

Źródło: www.sveaskog.se


Bawaria, Niemcy
Rekordowy wynik finansowy BaySF

W roku gospodarczym 2011/2012 (1 lipca – 30czerwca) Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) uzyskały najlepszy wynik finansowy wswojej historii. Największe niemieckie gospodarstwo leśne(720 tys. ha lasów), działające w formie przedsiębiorstwapaństwowego, zanotowało przychody napoziomie 394,5 mln euro i zysk netto w wysokości83,6 mln euro. W poprzednim roku gospodarczym wskaźniki te wynosiłyodpowiednio 353,1 mln i 63,0 mln euro. Do budżetu landu została odprowadzonadywidenda w rekordowej wysokości 79,6 mln euro (2010/2011:63 mln euro).
Dzięki korzystnej sytuacji na rynku BaySF wcałości zrealizowały etat cięć (5,2 mln m3). Zadania w zakresieodnowienia, pielęgnowania lasu i utrzymania dróg zostały wykonane z nawiązką. –Ostatni rok był bardzo dobry pod każdym względem. Oprócz rekordowego wynikuekonomicznego przedsiębiorstwo osiągnęło wysoki poziom parametrówekologicznych. Wzrasta zapas drzewostanów. Zwiększa się ilość drewna martwego,ważnego z punktu widzenia bioróżnorodności. Jest coraz więcej naturalnychodnowień gatunków liściastych i lasów mieszanych. Wszystko to dowodzi po razkolejny, że nasza koncepcja prowadzenia wielofunkcyjnej, proekologicznejgospodarki leśnej na całej powierzchni jest właściwa – uważa Helmut Brunner,minister leśnictwa w krajowym rządzie Bawarii i zarazem przewodniczący radynadzorczej BaySF. – Cieszymy się,że mogliśmy odprowadzić do kasy landu aż79,6 mln euro z naszego zysku. Profitują z tego wszyscy obywateleBawarii – dodaje Rudolf Reidhager, prezes zarządu BaySF.
BaySF wykorzystały dobry wynik finansowy doznacznego zwiększenia niezbędnych rezerw. Zasilony został również funduszdodatkowego zabezpieczenia emerytalnego pracowników. Jednocześnie dokonanorekordowych inwestycji w przedsiębiorstwo (budynki, drogi, samochody służbowe).Wartość inwestycji była niemal dwukrotnie większa od odpisów amortyzacyjnych.Utworzono także dodatkową rezerwę z zysku netto w wysokości 4 mln euro. Podkoniec roku gospodarczego 2011/2012 BaySF zatrudniały 2782 osoby(2010/2011: 2836 osób).

Źródło: www.baysf.de


Europa
Europejska Sieć Informacji o GatunkachObcych

We wrześniu 2012 r. rozpoczęładziałalność Europejska Sieć Informacji o Gatunkach Obcych (EASIN,http://easin.jrc.ec.europa.eu/). Sieć, która powstała z inicjatywyWspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, ma ułatwić decydentompolitycznym i naukowcom dostęp do istniejących baz danych o gatunkach obcych wEuropie i tym samym pomóc w powstrzymaniu ich inwazji. Przyjmuje się, żeinwazyjne gatunki obce są drugim – po zmianach środowiska – największymzagrożeniem dla różnorodności biologicznej. EASIN zapewnia dostęp do danych o16 tys. gatunków obcych, zgromadzonych w przeszło 40 bazach online.

Źródło: http://easin.jrc.ec.europa.eu/


Niemcy
Obliczyli, ile kosztują obszary siedliskowew lasach

Dzięki realizacji specjalnego kompleksowegoprojektu, subsydiowanego przez Federalne Ministerstwo Wyżywienia, Rolnictwa iOchrony Konsumentów, Niemcy mają do dyspozycji rzetelne dane o ekonomicznychskutkach dyrektywy siedliskowej dla gospodarki leśnej.
Badania naukowe dowodzą, że zwiększenieudziału starych drzew i drewna martwego w drzewostanach prowadzi dozmniejszenia powierzchni zagospodarowanej nawet o 10%. Zarówno państwowe, jak iprywatne gospodarstwa leśne muszą się liczyć ze stratą sięgającą nawet 20% przychodówna leśnych obszarach siedliskowych. W Niemczechw granicach obszarów siedliskowych znajduje się blisko 18% powierzchnileśnej tego kraju. Zwiększenie ilości drzew starych i drewna martwego pociągaza sobą wzrost kosztów pozyskania drewnaw granicach od1 do 6 euro/m3 i stratę od3do10% powierzchni zagospodarowanej. Przychody uzyskiwane na obszarachsiedliskowych są przeciętnie o 10–20% niższe niż w przypadku tradycyjnejgospodarki leśnej. Koszty administracyjne wzrastają do poziomu 15 euro/harocznie.

Źródło: www.forstpraxis.de


Wielka Brytania
Ograniczenia w imporcie jesionów

Jak wspominaliśmy w „Lesie Polskim” (nr21/2012) rząd brytyjski rozważał wprowadzenie ograniczeń w imporcie jesionów.29 października decyzja taka została podjęta. Krok ten ma na celu powstrzymanierozprzestrzenienia się na Wyspach zamierania jesionu – choroby wywoływanejprzez grzyb Chalara fraxinea. Dodatkowo ma jeszcze zostać ograniczony obrótdrzewkami i nasionami jesionu w granicach samej Wielkiej Brytanii.
W sumie ograniczenia mają objąć: zakazimportu sadzonek, drzew i nasion jesionu spoza obszarów oficjalnie uznanych zawolne od zamierania jesionu; zakaz obrotu sadzonkami, drzewami i nasionamijesionu w obrębie Wielkiej Brytanii; zakaz obrotu w Wielkiej Brytanii jesionowymdrewnem tartacznym i opałowym pochodzącym z obszarów, gdzie stwierdzonozainfekowanie jesionów grzybem Chalara fraxinea.
Dozwolone są nadal następująceprzedsięwzięcia: import drewna tartacznego i opałowego oraz zrębków z UE; obrótjesionowymi materiałami tartymi w obrębie Wielkiej Brytanii; import jesionowychmateriałów tartych z określonych państw w ramach systemu certyfikacjifitosanitarnej.

Źródło: www.forestry.gov.uk


Nadrenia-Palatynat, Niemcy
Energetyka wiatrowa do pogodzenia z ochronąprzyrody

Fot. A. WitzelWe wrześniu 2012 r. Ulrike Höfken, ministerśrodowiska w krajowym rządzie Nadrenii-Palatynatu, przedstawiła wspólnie zKlausem Richarzem, kierownikiem Państwowego Ośrodka Ornitologicznego w Hesji,Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary, ekspertyzę w sprawie przyrodniczychaspektów rozbudowy energetyki wiatrowej w Nadrenii-Palatynacie. – Celem rządukrajowego jest udostępnienie 2% powierzchni leśnej landu na potrzeby energetykiwiatrowej. Ekspertyza wykazała, że cel ten można pogodzić z kompleksową ochronąnaszych dóbr przyrodniczych – poinformowała minister Höfken. Ekspertyza jestjednocześnie przewodnikiem inwestycyjnym dla gmin, pomocnym w rozwiązywaniusytuacji konfliktowych związanych z rozbudową wiatrowych instalacjienergetycznych.
Do roku 2030 prąd zużywany w niemieckimkraju związkowym Nadrenia-Palatynat ma pochodzić w 100% z odnawialnych źródełenergii, w tym w 70% z wiatru. Oznacza to konieczność podwojenia obecnej liczbywiatrowych instalacji energetycznych. W ekspertyzie szczególną uwagę zwróconona gatunki ptaków i nietoperzy, którym potencjalnie najbardziej zagrażająinstalacje wiatrowe. – Jeśli w fazie planowania wiatrowych instalacjienergetycznych zostanie uwzględniona biologia bociana czarnego, kani rudej inietoperzy w sposób, jaki opisano w ekspertyzie, to rozwój energetyki wiatrowejnie będzie zagrażał gatunkom – zapewnił Klaus Richarz.

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.