
Władysław Florkowski i Stanisław Zieliński ps. ,,Ziel’’ to dwaj leśnicy upamiętnieni odsłoniętą niedawno tablicą w Nadleśnictwie Jarocin. W latach 1939–44 dowodzili oni placówką ,,Puszczyk’’, mieszczącą się w leśniczówce Brzozowiec (obecnie Małoszki). Kwatera obejmowała swym zasięgiem wieś Murzynowo Leśne oraz całą południową część ówczesnego powiatu średzkiego. Podlegała organizacji „Polska Niepodległa” (PN). W 1942 r. nastąpiło jej scalenie i włączenie doŚredzkiego Inspektoratu Rejonowego AK.
Z nasłuchu radiowego czerpano informacjesłużące do redagowania i wydawania tygodniowego biuletynu ,,Wiadomości radiowe’’.W otaczających Murzynowo lasach wykonano sieć ziemianek służących organizacji.Działania członków organizacji polegały na zbieraniu wszelkich informacji ocharakterze strategicznym i wojskowym, kolportowaniu prasy konspiracyjnej,gromadzeniu broni, ukrywaniu osób zagrożonych aresztowaniem. W 1941 r.nastąpiły tu aresztowania, które na krótko przerwały działalność placówki.Najważniejszą akcją było ukrycie w leśniczówce Brzozowiec w październiku 1943r. ppor. Jerzego Handke – komendanta leszczyńskiego Rejonu AK ,,Ptaszarnia’’.
Leśniczy Władysław Florkowski (1912–41)naukę w zawodzie leśnika rozpoczął w lasach prywatnych majątku Koszuty k. ŚrodyWlkp. Zmobilizowany w 1939 r., brał udział w Kampanii Wrześniowej. Uniknąłniewoli i powrócił do swego leśnictwa. Po utworzeniu placówki ,,Puszczyk’’został jej pierwszym komendantem. W 1941 r. aresztowany za przynależność dokonspiracji i wyrokiem sądu skazany na obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, gdziezmarł w 1941 roku.
Leśniczy Stanisław Zieliński ps. ,,Ziel’’(1916–86)ukończył Państwową Szkołę Leśną w Margoninie. Powołany do służby wojskowej wkompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Zmobilizowany w 1939 r. brał udziałw Kampanii Wrześniowej. Po demobilizacji przybył do Murzynowa Leśnego izatrudnił się jako pomocnik leśny. Po aresztowaniu Władysława Florkowskiegoobjął funkcję komendanta placówki ,,Puszczyk”, jednocześnie pełnił funkcjęłącznika Inspektoratu Rejonowego AK w Lesznie ,,Ptaszarnia”. Aresztowany wkwietniu 1944 r. i skazany na ciężkie więzienie. Więziony w Żabikowie,Gross–Rossen, Flossenburg–Hersbruck oraz Dachau. W lipcu 1945 r. powrócił iobjął leśnictwo Brzozowiec – Nadleśnictwo Państwowe Klęka. W 1948 r.przeniesiony do Leśnictwa Miranowo – Nadleśnictwo Książ. W 1970 r. przeniesionydo Leśnictwa Górzno – Nadleśnictwo Karczma Borowa. W 1980 r. przeszedł naemeryturę. Zginął tragicznie na polowaniu w dniu swoich urodzin.
Historię placówki „Puszczyk” uczestnikomtej uroczystości przybliżył podleśniczy Andrzej Antowski, który był jednym zinicjatorów upamiętnienia leśników prowadzących działalność konspiracyjną wramach państwa podziemnego w Wielkopolsce.
Jan Suder