
Jest ładniejsza… odchudzona, a co najważniejsze – już obowiązuje. Mowa o nowej „Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej”, która weszła w życie 1 października. Prace nad nią trwały od 2007 roku…
Przy zachowaniu tego samego formatu ze 112stron zostało tylko 70 stron. Udało się to osiągnąć dzięki uporządkowaniutreści, wyeliminowaniu powtórzeń oraz usunięciu zapisów dotyczących czynności,które w gospodarce leśnej przeszły już do historii lub wykonywane są bardzorzadko.
Mimo małej objętości, rozbudowany zostałdział „Przepisy ogólne”, w którym omówiono: zasady dopuszczenia do pracy,czynności wykonywane podczas pracy, czynności zabronione, czynności dowykonania po zakończeniu pracy, warunki, w których nie prowadzi się prac,nadzór (w obecnej instrukcji – nadzór bezpośredni i doraźny), strefyniebezpieczne, obowiązki osoby kierującej pracownikami, podstawowe obowiązkipracownika, porozumiewanie się za pomocą sygnałów, wymagania dotyczące maszyn iurządzeń, paliwa i smary, uruchamianie i eksploatacja pilarek.
Znakiem czasu jest zamieszczenie wInstrukcji znacznie rozszerzonego rozdziału dotyczącego pozyskiwania drewnamaszynami wielooperacyjnymi (par. 106 do 111). Obok przedstawienia przepisówogólnych, opisane zostały czynności do wykonania przed rozpoczęciem pracy, wtrakcie pracy oraz po jej zakończeniu. Nie zapomniano także o kwestiach jakościtechnicznej samych maszyn.
Obecnie przepisy dopuszczają wykonywaniepracy maszynami w obsadzie jednoosobowej, pod warunkiem wyposażenia stanowiskapracy w skuteczny środek łączności. Zmiany dotknęły także stref niebezpiecznychwyznaczanych wokół maszyn, oraz współpracy harwesterów z drwalami podczasusuwania złomów i wywrotów.
Istotne zmiany w nowej Instrukcji dotycząrównież sposobu przygotowania surowca drzewnego do wywozu – określono bowiemdopuszczalne wysokości układanych stosów nieregularnych po zrywce nasiębiernej.
Przepisy nowej Instrukcji dopuszczają przyzaładunku żurawiami brak legarowania mygieł drewna oraz ułożenie dłużycnaprzemiennie odziomkami. Dopuszcza się też układanie mygieł do załadunkużurawiem równolegle lub prostopadle do drogi wywozowej, w zależności odmożliwości składowania (ilości wolnego miejsca).
Red.