
Sympozjum nt. wpływu gospodarki leśnej na odnawialne zasoby przyrodnicze Puszczy Niepołomickiej i sąsiednich kompleksów leśnych na Nizinie Nadwiślańskiej odbyło się w Niepołomicach w dniach 10–12 września. Można zaryzykować przypuszczenie, że wśród lasów użytkowanych gospodarczo ten kompleks ma szansę stać się jednym z lepiej poznanych w kraju, a to za sprawą licznych badań realizowanych na jego obszarze przez krakowskie uczelnie wyższe.
– Dużym problemem, z którym musimy uporaćsię w najbliższym czasie jest skoordynowanie działań prowadzonych przezwszystkie placówki naukowe oraz stworzenie katalogu zrealizowanych przez nieprac – informował Marek Świderski, nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice. Jakprzyznał, niewątpliwie łatwiej jest spotkać w tutejszych lasach pracownikanaukowego niż leśnika. Z rekreacyjnych walorów tego obszaru korzysta ponadtoprzynajmniej 70 tys. turystów w ciągu roku – w ciągu jednego dnia wolnego przezPuszczę może się przewijać średnio 400 osób. Warto zaznaczyć, że łącznapowierzchnia czterech kompleksów wchodzących w jej skład wynosi zaledwie 10,8tys. ha.
W trakcie sympozjum przedstawiono rezultatyprogramu badawczego realizowanego w ostatnich czterech latach przez zespółprof. Bogusława Bobka, kierownika Zakładu Ekologii, Badań łowieckich iEkoturystyki Instytutu Biologii UP w Krakowie. Wygłoszono ponad 40interdyscyplinarnych referatów, z których blisko połowa dotyczyła zagadnieńgospodarki łowieckiej.
Okazuje się, że pod kątem naukowym PuszczaNiepołomicka, w myśl porzekadła, bardziej znana była dotąd za granicą, niż unas. Stało się tak za sprawą opracowania kompleksowych badań nt. funkcjonowaniaekosystemów Puszczy w warunkach skażeń przemysłowych, wydanego w połowie lat80. w języku angielskim, nakładem prestiżowego wydawnictwa naukowegoSpringer-Verlag. Nie dziwi więc, że publikacja ta znana jest dziś wąskiemugronu zainteresowanych.
Jakie badania powinni realizować naukowcy,aby wychodzić naprzeciw dzisiejszym oczekiwaniom leśników? – Puszcza stawiawobec nas szczególne wymagania. To nie tylko obszar Natura 2000, ale też LKP,który ma promować zrównoważoną gospodarkę leśną. Jednym z ważniejszych wyzwań,któremu musimy sprostać jest rozwój ekoturystyki. Wydaje się, że potrzebne jestteż szerokie spektrum badań podstawowych związanych z funkcjonowaniemwszystkich elementów przyrody regionu Puszczy Niepołomickiej – mówiłnadleśniczy Świderski.
ADep