
Już na samym początku w oczy wszystkich czytających zarządzenie nr 59 (dyrektora generalnego LP) z dnia 7 września, rzuca się jedno – niniejszy dokument dotyczy tylko stażu, a nie jak dotąd, także zatrudnienia.
Skupmy się więc na stażystach – tych,którzy ukończyli studia leśne (lub szkoły techniczne), jak i tych, którzy wybraliinną drogę edukacji. I już na wstępie ci drudzy mogą się dowiedzieć, że wuzasadnionych przypadkach mogą się starać o przedłużenie stażu (do wymaganych12 miesięcy) i przystąpienie do egzaminu. Nie gwarantuje to oczywiściezatrudnienia – w większości przypadków bowiem i tak trzeba legitymować sięwykształceniem kierunkowym.
LP przyjęły, że średnio w ciągu roku jednonadleśnictwo może przyjąć na staż do dwóch absolwentów, chyba że względyfinansowe na to nie pozwolą. Jednak, gdy ich liczba przekracza tę wielkość,nowe wytyczne podpowiadają rozwiązanie – dodatkowy egzamin, który ma wyłonićtych najlepszych. Jego zasady ustalać będzie dyrektor regionalny.
Zmiany czekają też opiekunów stażystów. Dotej pory, musiał on „zajmować stanowisko nie niższe niż leśniczy i legitymowaćsię wykształceniem: co najmniej średnim, jeżeli sprawuje opiekę nad stażystami,absolwentami szkół średnich; wyższym, jeżeli sprawuje opiekę nad stażystami,absolwentami szkół wyższych”. Teraz „wybraniec” winien „zajmować stanowisko zaliczonedo Służby Leśnej, posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe dającegwarancję właściwej realizacji programu stażu”. Na dodatek teraz może liczyćna… dodatek (gwarantowany, a nie zależny od woli dyrektora regionalnego) wwysokości 15% obowiązującej dla pracowników Lasów Państwowych za jednegostażystę oraz 5% tej stawki za każdego kolejnego.
Niewielka zmiana dotyczy także komisjiegzaminacyjnej. Nie musi w niej już zasiadać zastępca nadleśniczego (jakoprzewodniczący) oraz dwóch (do czterech) innych członków, w tym opiekun stażu.Teraz komisję wybiera szef jednostki.
Dalej można mieć nadzieję, że w poczetstażu uda się wliczyć „przygodę” z firmami lub instytucjami okołoleśnymi,krajowymi i zagranicznymi. Jednak potencjalny stażysta może liczyć jedynie naskrócenie czasu stażu – i to „tylko” o pół roku, a nie o dotychczasowe 9miesięcy.
W nowym zarządzeniu znalazł się jeszczejeden zapis dotyczący urlopów zdrowotnych i macierzyń-skich stażystów. Jeślitakowe się zdarzą (w pierwszym przypadku powyżej 30 dni) „kierownik jednostkiLasów Państwowych, na podstawie oceny dotychczasowego przebiegu stażu i stopniarealizacji programu stażu, może dopuścić stażystę do egzaminu stażowego”. Możeteż podpisać kolejną umowę, który obowiązywać będzie przez okres niezbędny dodokończenia stażu.
BSz