
Początek roku szkolnego 2012/13 oznacza zmiany organizacyjne w szkołach leśnych podległych ministrowi środowiska – to efekt wejścia w życie reformy szkolnictwa zawodowego – nowej podstawy programowej wraz z nową formułą egzaminów zawodowych.
Pierwsza zmiana to przekształceniedwuletnich szkół zawodowych w trzyletnie. Szkołytakie powołano w Biłgoraju,Brynku, Lesku i Zagnańsku (choć w żadnej z tych miejscowości faktyczniezawodówki nie funkcjonują). Wydłużenie edukacji dotyczy także jedynejdziałającej leśnej szkoły zawodowej w Rogozińcu.
Druga zmiana to likwidacja w zespołachszkół leśnych placówek, do których trafiały także inne osoby niż absolwencigimnazjów. Chodzi o szkoły policealne, technika uzupełniające i zaoczne etc.Osoby dorosłe mogą odtąd zdobywać kwalifikacje w zawodach leśnych w systemiekształcenia ustawicznego na kursach zawodowych (ich organizatorami mogąbyć również szkoły leśne). W efekcie tych zmian część z 11 szkół leśnychpodległych ministrowi środowiska przestała być „zespołami szkół leśnych”.Przestały nimi być szkoły leśne w Białowieży, Goraju, Miliczu i Warcinie.
Nowa organizacja roku szkolnego to takżenowa podstawa programowa. Dla wszystkich zawodów opracowano wspólne treścipodzielone na pięć działów, oznaczających umiejętności, jakie powinien zdobyćabsolwent szkoły. Są to: bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP), podejmowanie iprowadzenie działalności gospodarczej (PDG), język obcy ukierunkowany zawodowo(JOZ), kompetencje personalne i społeczne (KPS) oraz organizacja małychzespołów pracy (OMZ). Egzamin zawodowy, potwierdzający zdobycie wszystkichkwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, będzie przeprowadzany na różnychetapach nauki przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W przypadku egzaminu wzakresie jednej kwalifikacji uczeń będzie uzyskiwał świadectwo jej zdobycia, apo zdobyciu wszystkich – dostanie potwierdzający to dyplom. Liczbakwalifikacji, na które podzielony jest dany zawód, zależy od stopnia jegozłożoności – są 23 zawody trzykwalifikacyjne, 72 zawody dwukwalifikacyjne i 98zawodów jednokwalifikacyjnych.
Drogą dla absolwentów gimnazjów dozdobyciawykształcenia leśnego będzie odtąd wybór czteroletniego technikum ospecjalności „technik leśnik” (zawód dwukwalifikacyjny o numerze 314301) lubtrzyletniej szkoły zawodowej – trwającej dotąddwa lata – w zawodzie „operatormaszyn i urządzeńleśnych” (zawód jednokwalifikacyjny nr 834105). Technik leśnikzdobywa kwalifikacje m.in. do zarządzania, organizowania i nadzorowania prac zzakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, gospodarkiłowieckiej, ochrony i użytkowania lasu; dobierania właściwych narzędzi iurządzeń do wykonania określonych prac; sporządzania szacunków brakarskich;kierowania zabiegami pielęgnacyjnymi; prowadzenia i obsługi ciągnika zprzyczepą.
JJ