Certyfikacja FSC – Szkółki wyłączone

Sprawa szkółek leśnych stanęła w ostatnich miesiącach na ostrzu noża. FSC chciała traktować je jak każdy inny drzewostan, zakazując stosowania większości środków ochrony roślin. Ostatecznie jednak szkółki zostały wyłączone. Głównie temu zagadnieniu poświęcone było spotkanie przedstawicieli FSC z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem. W rozmowach 14 sierpnia uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FSC Andre de Freitas, dyrektor sieci FSC Gemma Boetekees.

Ostateczne rozwiązanie polega na wyłączeniuwszystkich szkółek z zakresu certyfikacji, niezależnie od ich odległości oddrzewostanów (wcześniejsze, kompromisowe rozwiązanie ustalało, że szkółki musząznajdować się poza obrębem drzewostanów). Dyrektor de Freitas zadeklarował, żezaproponowana przez Zarząd FSC Polska polityka FSC-POL-20-003, zwalniającapolskie szkółki z certyfikacji, jest stosowana od ponad 10 lat i nie będzie sięjej w najbliższym czasie rewidować. Zatem rozwiązanie problemu pestycydów wszkółkach należy traktować jako stabilne. Dyrektor Wasiak uznał ten sposób zasatysfakcjonujący dla LP. Obecnie Departament ds. Polityk i Standardów PSUopracowuje szereg dokumentów uzupełniających do rewidowanych „Zasad i Kryteriów”FSC, w tym dodatkowy dokument dotyczący stosowania środków chemicznych wszkółkach leśnych. W ramach prac nad dokumentem prowadzone są międzynarodowekonsultacje społeczne. Dyrektor de Freitas zachęcił leśników do czynnegoudziału w kształtowaniu standardów, polityki i kierunków rozwoju FSC poprzezubieganie się o międzynarodowe członkostwo PGL LP w Forest StewardshipCouncil.
Dyrektor generalny LP stanowczo zaprzeczyłpogłoskom o odchodzeniu Lasów od certyfikacji FSC. Zaręczył również, że ze swojejstrony będzie zachęcał regionalnych dyrektorów do utrzymywania certyfikatówFSC.
Po spotkaniu w DGLP dyrektor generalny FSCAndre de Freitas podkreślił, że z punktu widzenia FSC zakłady usług leśnych sąważnym podmiotem, ponieważ decydują o sposobie wykonywania wielu prac wcertyfikowanych lasach. Z tego względu przedsiębiorcy leśni są jednym zkluczowych partnerów certyfikacji. W uzupełnieniu nowych „Zasad i Kryteriów”,czyli podstawowych dokumentów, które są w tej chwili rewidowane, powstaje dokumentregulujący kwestie i podkreślający problem płac w przedsiębiorstwach leśnych.Mówi on m.in. o tym, że posiadacz czy też kandydat do posiadania certyfikatu,będzie zobowiązany do zapewnienia płacy na poziomie nie niższym niż określonyprzepisami. Dokument ten, który będzie poświęcony właściwie zakładom usługleśnych, ma powstać w ciągu dwóch lat. Dyrektor de Freitas zauważył, że jeślicertyfikowane jednostki LP przy kosztorysowaniu stosują stawki niższe niżwyliczone na podstawie obowiązującej najniższej płacy krajowej, to jest tofaktyczny problem. Główne zasady międzynarodowych standardów certyfikacjimówią, że wszystkie wewnętrzne prawa muszą być respektowane. Jeżeli zasady niesą przestrzegane, to zarządca lasów może w konsekwencji utracić certyfikat.

MB