
Dobrowolny certyfikat gospodarki leśnej nie ogranicza się wyłącznie do respektowania odnośnego prawa. Wartość certyfikatu wyraża się między innymi w tym, że jego posiadacze mogą poszczycić się spełnieniem wymogów dodatkowych, ustalanych na poziomie światowym – dla dobra lasów w Polsce i na całym świecie. Takimi słowy można w skrócie opisać ideę, jaka przyświeca certyfikowaniu naszych lasów w systemie FSC. Jednak czy ta dobrowolność zawsze musi oznaczać bezkrytyczną zgodę na zapisy ograniczające listę preparatów stosowanych na szkółkach leśnych?
29 czerwca 2010 r. WalneZgromadzenie członków FSC Polska postanowiło (Uchwała nr 3), że wyłącza sięspod obowiązku respektowania przepisów wskaśnika 6.6.3 (odnośnie dopuszczalnychdo stosowania preparatów) szkółki leśne. Dokument ten stał się obowiązujący,znacznie ułatwiając pracę audytorom (mniej zagadnień do kontroli), ale przedewszystkim szkółkarzy.
Jednak ich radość nietrwała zbyt długo, bowiem już we wrześniu 2011 r. centrala FSC ogłosiła, iżferalny wskaśnik dalej obowiązuje na szkółkach. Spowodowało to, że od 2 marcatego roku możliwości ochrony sadzonek zostały zminimalizowane.
Krajowy oddział FSCpostanowił działać. Uruchomiony został dodatkowy proces konsultacji, mający nacelu zebranie opinii na temat zakazu stosowania pestycydów wysoceniebezpiecznych (określenie, jakiego używa się w standardach Dobrej GospodarkiLeśnej FSC) w szkółkach leśnych. O opinie poproszono szereg jednostek LasówPaństwowych, a także instytucji związanych z ochroną przyrody czy teżpszczelarzy. Wszystkie 20 opinii jednoznacznie wskazuje, że niemożliwością jestcałkowite niestosowanie pestycydów na szkółkach. Zagraża to bowiem nie tylkojakości używanego podczas nasadzeń czy też sprzedawanego prywatnym odbiorcommateriału sadzeniowego, ale także całej zrównoważonej gospodarce leśnej, doprowadzenia której zobligowane są LP. Konsultanci podkreślają także, że ilośćśrodków, jakie stosowane są na szkółkach, jest w miarę możliwości ograniczana,podobnie jak i wykorzystywane są alternatywne metody, np. mechaniczne. Tymrazem na odpowiedź długo czekać nie trzeba było.
FSC Polska otrzymało 18czerwca 2012 r. pismo od FSC Policy and Standard Unit, jednostki nadrzędnej wBonn: Departament ds. Polityk i Standardów uzależnia możliwość zastosowaniawyjątkowego odstępstwa od zakazu stosowania środków wysoce niebezpiecznych wszkółkach leśnych od lokalizacji powierzchni szkółek, natomiast możliwośćewentualnego wyłączenia szkółek z certyfikacji od indywidualnego rozpatrzeniasprawy przez Jednostki Certyfikujące w toku procesu certyfikacji. Wyjątkoweodstępstwo od zakazu stosowania środków chemicznych zabronionych przez FSC możedotyczyć tylko i wyłącznie szkółek stano-wiących odrębne powierzchnie,zlokalizowanych poza obszarem leśnym zarządzanym przez posiadacza certyfikatu(w sensie przestrzennym). Interpretacja położenia szkółek jest ściśle związanaz definicją Jednostki Gospodarowania podlegającej certyfikacji (ForestManagement Unit).
Pytanie, co znaczy„zlokalizowane poza obszarem leśnym”? Jak napisała nam Joanna Nowakowska: z FSCPolska – W chwili obecnej kwestia lokalizacji nie jest jednoznaczna i z tegopowodu prowadzimy dodatkowe uzgodnienia. Zważywszy jednak na to, że szkółkigraniczące z lasem bądś znajdujące się w otulinie leśnej trudno uznać zaobiekty wyodrębnione z FMU, pestycydy wysoce niebezpieczne nie powinny być nanich stosowane.
Red.