Lasy podkarpacia w bajce – Miś Gustaw i jego przygody

Z inicjatywy krośnieńskiego oddziału PTL powstaje bajka z tekstem Macieja Penara o przygodach pluszowego misia Gustawa, który wędruje po lasach Podkarpacia. Swą podróż zaczyna w Krośnie…

W Krośnie jest Dyrekcja Lasów,

która ma … niedźwiedzia w logo.

Zatem pędzę, szkoda czasu,

tam na pewno mi pomogą!

Tu, w budynku przy Bieszczadzkiej,

miś się wiele wnet dowiedział,

dostał też specjalną mapkę,

według której będzie zwiedzał.

(…)

Nim wyruszę, spiszę jeszcze

kilka bardzo ważnych zasad:

Nie należy śmiecić, wrzeszczeć

i rozpalać ognisk w lasach!

Podczas swojej wędrówki miś odwiedza góręCergową, Iwonicz Zdrój, rezerwat źródliska Jasiołki,rezerwat Zwiezło,Gołoborze. Podczas przejażdżki bieszczadzką ciuchcią podziwia piękne widokiroztaczające się wokół. Po drodze mija międzynarodową ścieżkę edukacyjną„Udava – Solinka”, odwiedza rezerwat Sine Wiry. Na trasie wędrówki miś Gusiozwraca uwagę na wiele ciekawych i rzadkich roślin chronionych w rezerwatachprzyrody. Spotyka też zwierzęta: salamandrę, rysia, wilka, jelenie, dziki,pustułkę, węża Eskulapa oraz niedźwiedzie. W zagrodzie pokazowej w Mucznem naterenie Nadleśnictwa Stuposiany, Gustaw spotyka żubry.
Kolejnym celem jego wyprawy jest TechnikumLeśne w Lesku, Góra Sobień i Polanki. Na terenie Lasów Birczańskich, w Łomnej,miś podziwia „Las medialny”. W Przemyślu odwiedza doktora AndrzejaFedaczyńskiego, który leczy zwierzęta w swojej klinice „Ada”. Spotyka tamrysia, niedźwie-dzicę i bociany. Wytyczona trasa wędrówki wiedzie Gustawa doKrasiczyna, Tam zwiedza on zamek, który przez wiele lat był siedzibą SzkołyLeśnej. Następnym etapem wyprawy jest Nadleśnictwo Oleszyce ze szkółkąkontenerową i Nadleśnictwo Narol ze swoimi atrakcjami: rzeką Tanwią, Kobylimjeziorem, bagnami i torfowiskami. Na terenie Nadleśnictwa Sieniawa miś podziwiapiękne stare dęby oraz wilczą kapliczkę. Odwiedza też głuszce w NadleśnictwieLeżajsk, a w Tuszymie koniki polskie. Zmęczony daleką wyprawą miś Gustaw wracado Krosna, korzystając z tajemnego przejścia. Po drodze odwiedza jeszcze rezerwatPrządki i żegna się z czytelnikami, zapraszając ich jednocześnie do lasusłowami:

I Ty, drogi Czytelniku,

gdy okazja się nadarzy,

Wyrusz poznać trud leśników,

pracę drwali i węglarzy…

Z babcią, dziadziem, tatą, mamą,

odwiedź choćby jedno miejsce,

które krótko opisano

w wierszowanej tej książeczce.

Lecz pamiętaj – ważna sprawa:

las jest zwierząt, roślin domem,

toteż przykład weź z Gustawa

i… bądź gościem na poziomie!


Tekst: Edward Marszałek