Festyn edukacyjny „Spotkanie z lasem” – Wszystko dla dzieci

Artykuł sponsorowany

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 1 czerwca odbył się festyn edukacyjny „Spotkanie z lasem”. Było to już ósme spotkanie, w którym jak co roku uczestniczyli uczniowie z południowej Wielkopolski. Impreza o charakterze otwartym zgromadziła prawie 1000 uczestników, którzy na polanie nieopodal Muzeum Leśnictwa – „Oficyna” mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Tegoroczny festyn wpisany został w programobchodów „Dni Otwartych w Lasach Państwowych”.
Na stoisku OKL przeprowadzane były gry izabawy edukacyjne, tematycznie związane z lasem i leśnictwem. Chętni moglisprawdzić swoją wiedzę w rozpoznawaniu grzybów, roślin i zwierząt, przypomniećsobie budowę warstwową lasu, a także odkrywać „cząstki przyrody”. Były równieżwarsztaty z wyklejania na drewnie, „leśne zagadki” oraz konkursy: rzutu szyszkądo celu, „Leśne krzyżówki” i „Czy znasz to drzewo?”.
Na polanie odbywały się także warsztaty,np.: czerpania papieru, garncarstwa, wikliniarstwa, malowania na liściach iszkle, tworzenia zwierzątek leśnych z papieru i wydmuszek. Nie zabrakło pokazówzwiązanych z lasem i przyrodą. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z pracąpilarzy, pszczelarzy. Nie tylko młodzież, ale i dorośli dowiadywali się, jakkiedyś dziano barcie, jak i z czego otrzymywano dziegieć i do czego on służył.
W tym dniu nie mogło zabraknąć spektakliekologicznych przygotowanych przez uczniów. Dzieci z SP nr 10 w Kaliszuprzygotowały inscenizację „Dbamy o zdrowie”, uczniowie z gołuchowskiej SP –wiosenną modę ekologiczną, a młodzież z teatrzyku „Ad hoc” ze SpecjalnegoOśrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu pantomimę do utworu „Gdzie strumykpłynie z wolna…”. Na zakończenie części artystycznej, na scenie, odbył siękoncert „W harmonii z naturą” w wykonaniu zespołu wokalnego „Leśna akademiadźwięku” z Turku.
Podczas „Spotkania” podsumowany zostałtakże konkurs plastyczny „Las moich marzeń”, na który napłynęło ponad 500 pracuczniów z Kalisza, Ostrowa Wlkp., Gołuchowa, Pleszewa Jarocina i okolic.Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody. Uczestnicyfestynu zwiedzali również wystawy w Muzeum Leśnictwa, gdzie dodatkową atrakcjąbyła udostępniona w tym dniu wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne” zMuzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tekst i zdjęcie: Joanna Zalejska-Niczyporuk