
Bawaria, Niemcy Greenpeace walczy z daglezją Austria Rozpoznawanie drzew: komputer przegrywa z człowiekiem Stany Zjednoczone Praca sezonowa w lasach federalnych Łotwa Łotewskie Lasy Państwowe edukują nauczycieli
Bawaria, Niemcy
Greenpeace walczy z daglezją
W ramach protestu przeciwko zasadom hodowlilasu stosowanym w bawarskiej części wysoczyzny Spessart członkowie organizacjiGreenpeace wyrwali na początku kwietnia w lasach państwowych blisko 2 tys.sadzonek daglezji i zastąpili je młodymi bukami. Bawarskie Lasy Państwowe(BaySF) uznały akcję Greenpeace’u za działanie nieracjonalne, motywowaneideologicznie. Daglezja jest sadzona w lasach Spessartu od 120 lat i jak dotądnie wyparła żadnego gatunku rodzimego. Gatunki liściaste stanowią tam aż 3/4drzew w lasach państwowych.
BaySF wprowadzają daglezję do swoich lasóww postaci domieszki grupowej. Jest to zgodne z obowiązującymi w Bawariizasadami hodowli lasu i pożądane z uwagi na konieczność przystosowywania drzewostanówdo zmiany klimatu. Europejska daglezja wymarła w czasie ostatniegozlodowacenia. Daglezja zielona, która jest sadzona w lasach BaySF, pochodzi zpółnoco-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej – regionu, który cechuje siędużymi opadami w zimie i zarazem wyjątkowo suchymi okresami letnimi. I towłaśnie odporność daglezji zielonej na letnie susze przesądza o jejprzydatności do uprawy w zmieniających się warunkach klimatycznych. Udziałdaglezji w składzie gatunkowym drzewostanów BaySF, obecnie wynoszący 1%, mazostać zwiększony w ciągu następnych 50 lat do 3%.
Akcję Greenpeace’u ostro skrytykowałZwiązek Niemieckich Stowarzyszeń Właścicieli Lasów (AGDW). – Kradzież 1600drzewek daglezjowych w bawarskim Spessarcie przez aktywistów Greenpeace’u toewidentne działanie przestępcze – twierdzi Philipp zu Guttenberg, prezes AGDW.– Greenpeace świadomie narusza przy tym prawo własności. Kto stosuje takiemetody, ten jest dla mnie bynajmniej nie obrońcą lasu, lecz ekoterrorystądziałającym z powodów ideologicznych.
Zrzeszenie Niemieckiego Tartacznictwa iPrzemysłu Drzewnego (VDS) rozważa nawet złożenie do prokuratury doniesienia naaktywistów Greenpeace’u odpowiedzialnych za akcję w Spessarcie w związku zpodejrzeniem popełnienia przez nich czynu przestępczego. Konsekwencjąewentualnego uznania akcji za działanie przestępcze może być pozbawienieGreenpeace’u statusu organizacji pożytku publicznego i ulg podatkowych.
Źródła: www.baysf.de, www.forstpraxis.de
Austria
Rozpoznawanie drzew: komputer przegrywa zczłowiekiem
Spółka akcyjna Austriackie Lasy Związkowe(ÖBf) realizuje niecodzienny projekt we współpracy z Instytutem AutomatykiKomputerowej Politechniki Wiedeńskiej. – Pierwotnie naszym zamiarem byłostworzenie mobilnej aplikacji na smartfon, służącej do rozpoznawania drzew –wyjaśnia Georg Erlacher, prezes zarząduÖBf. Dzięki takiej aplikacjiużytkownik smartfonu mógłby rozpoznać drzewo leśne na podstawie jego zdjęcia iuzyskać więcej informacji o danym gatunku. Aplikacje rozpoznające obrazy są jużbowiem z powodzeniem stosowane w praktyce do określania np. starych monet.
Jednak wyniki pierwszych doświadczeń,przeprowadzonych w ramach projektu, zaskoczyły nawet naukowców z PolitechnikiWiedeńskiej. – Mimo zapewnienia obszernego materiału próbnego i wykorzystywaniaróżnych technik, komputer nie mógł bezbłędnie rozpoznawać igieł, liści i korynawet po długiej fazie testowej – informuje Robert Sablatnig, kierownik zespołubadawczego.
Tak jak w roku 1996 ówczesny szachowymistrz świata Garri Kasparow stoczył legendarny pojedynek z komputerem DeepBlue, tak teraz leśnik i biolożka z ÖBf zmierzyli się z programem Deep Green wrozpoznawaniu gatunków drzew. Dysponujący bogatą wiedzą i doświadczeniemspecjaliści z ÖBf pokonali program. – Wiedza fachowa, długoletnia praktyka iwyćwiczony wzrok zadecydowały o zwycięstwie – wyjaśnia Georg Erlacher. ProgramDeep Green bada 200–400 lokalnych cech jednego obrazu i w oparciu o nie próbujego zidentyfikować. – Trudność polega na tym, że obrazy są zbyt podobne dosiebie, a igły – za małe, aby można było znaleźć odpowiednie punkty – tłumaczyRobert Sablatnig. Rozpoznawalność liści jest jeszcze stosunkowo duża. Wprzypadku kory rozpoznawalność zdecydowanie spada. Najtrudniejsze dla programujest rozróżnianie igieł.
Z komputerem Deep Green można zmierzyć sięza pośrednictwem witryny internetowej BAUMwissen(www.bundesforste.at/baumwissen). Witrynę tę spółka ÖBf przygotowała wewspółpracy z agencją „ovos media”. Umieszczono tam do rozpoznanaliście, igły ikorę dwunastu gatunków drzew występujących w Austrii. Do wyboru są trzy stopnietrudności (rozpoznawanie dla początkujących, zaawansowanych iprofesjonalistów). W jednej grze rozpoznawanych jest pięćgatunków drzew.Wyniki gry porównywane są z rezultatem osiągniętym przez komputer Deep Green.
Źródło: www.bundesforste.at
Stany Zjednoczone
Praca sezonowa w lasach federalnych
Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (USFS)oferuje w okresie letnim tysiące miejsc pracy sezonowej. – Z uwagi na charakterznacznej części naszej działalności, obejmującej m.in. zapobieganie pożarom wwolnej przyrodzie i realizowanie sezonowych programów rekreacyjnych,przewidujemy zatrudnienie licznych pracowników sezonowych – mówi Tom Tidwell,szef USFS. – Okresowe miejsca pracy przyczynią się do poprawy sytuacji ekonomicznejwielu bezrobotnych Amerykanów i pomogą w aktywizacji lokalnych społecznościwiejskich.
W okresie letnim USFS zatrudnia co roku przeszło 15 tys. pracownikówsezonowych. Najwięcej sezonowych miejsc pracy (12 tys.) tworzonych jest wochronie przeciwpożarowej. Są one oferowane w miesiącach największegozagrożenia pożarowego.
USFS jest agencją Departamentu RolnictwaStanów Zjednoczonych, której podstawową misją jest utrzymanie zdrowych,różnorodnych biologicznie i produktywnych lasów federalnych (pow. 770 tys. km2).Do zadań USFS należy również udzielanie fachowej pomocy stanowym służbom leśnymi właścicielom lasów prywatnych oraz prowadzenie badań leśnych.
źródło: www.fs.fed.us
Łotwa
Łotewskie Lasy Państwowe edukująnauczycieli
Spółka akcyjna Łotewskie Lasy Państwowe(LVM) podpisała porozumienie o współpracy z międzyna-rodową organizacjąFundacja Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) w celu wsparcia programu „Poznaj las” (Learning about Forests – LEAF),realizowanego na Łotwie i w innych krajach. Organizacja FEE doceniła wkład spółki LVM w rozwój leśnejedukacji ekologicznej i w tym roku przyznała Łotewskim Lasom Państwowym statusczłonka stowarzyszonego FEE i krajowego reprezentanta programu „Poznaj las”.
Celem organizacji FEE, założonej w1981 r., jest wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez edukacjęekologiczną. Łotwa współpracuje z FEE od 2003 roku. Najbardziej znaneprogramy FEE to: Błękitna Flaga (Blue Flag), Ekoszkoły (Eco-Schools), MłodziReporterzy na rzecz Środowiska (Young Reporters for the Environment), Zielony Klucz (Green Key) iwspomniany już program „Poznaj las” (LEAF). Na Łotwie jest realizowanychwszystkich pięć programów.
Program „Poznaj las”, zainicjowany w1997 r., jest obecnie realizowany w 17 krajach na świecie. Na Łotwie od2005 r. wdraża go spółka LVM we współpracy z Łotewską Fundacją EdukacjiEkologicznej (FEEL). Celem programu „Poznaj las” jest promocja kompleksowejedukacji dzieci w wieku szkolnym w zakresie wiedzy o lesie i jego funkcjach. W ramachprogramu kształceni są nie tylko uczniowie, lecz również nauczyciele.
W bieżącym roku szkolnym w kursach edukacjileśnej, zorganizowanych przez spółkę LVM, uczestniczyło blisko400 nauczycieli, którzy na co dzień pracują z przeszło 26 tys.dzieci. Na kursach nauczyciele uzupełniali swoją wiedzę na temat leśnictwa podkierunkiem specjalistów z Łotewskiego Państwowego Instytutu Badawczego Leśnictwa „Silava” i InstytutuBadawczo-Rozwojowego Produktów Leśnych i Drzewnych oraz zapoznawali się z pracąleśników i robotników leśnych w terenie (sami też wykonywali niektóre praceleśne). Program kursów został uzgodniony z łotewskim Ministerstwem Oświaty iNauki. W tym roku szkolnym spółka LVM po raz pierwszy zaproponowałanauczycielom kurs o nazwie „Doskonalenie kwalifikacji nauczycielskich wdziedzinie edukacji ekologicznej z zakresu zrównoważonej gospodarki leśnej”.
W zarządzie spółki akcyjnej LVMznajduje się 1,4 mln ha lasów. Właścicielem spółki jest Republika Łotwy,reprezentowana przez Ministerstwo Rolnictwa. Zgodnie ze strategią LVM,ochrona przyrody jest priorytetowym celem zagospodarowania 21% gruntów spółki.Roczny wolumen sprzedaży surowca drzewnego kształtuje się na poziomie 8 mln m3przy przyroście rocznym równym 12 mln m3. Spółka zatrudnia blisko 900 pracowników.
Źródło:www.lvm.lv
Opr. A.S.