Decyzja KE w sprawie wykaszarek – „Nie” dla noży bijakowych

Artykuł sponsorowany

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 19 stycznia tego roku, kraje członkowskie UE zostały zobowiązane do ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu narzędzi bijakowych do wykaszarek. Polska przygotowuje właśnie stosowne rozporządzenie.

Podstawą do wydania takiej decyzji byłym.in. informacje władz szwedzkich i brytyjskich. We wrześniu 2008 r. Szwedzizwrócili uwagę na fakt, że do obrotu zostały wprowadzone niebezpiecznenieoryginalne narzędzia bijakowe do wykaszarek, składające się z co najmniejdwóch metalowych elementów roboczych – noży, łańcuchów lub szczotek –osadzonych na głowicy obrotowej. W 2010 r. władze Wielkiej Brytaniipoinformowały o wypadku śmiertelnym spowodowanym narzędziem bijakowym,składającym się z dwóch łańcuchów. Podczas pracy wykaszarki uzbrojonej w takienarzędzie jedno z ogniw łańcucha oderwało się i śmiertelnie raniło przypadkowąosobę.

Projekt rozporządzenia, który pojawił się wRządowym Centrum Legislacji, określa co należy rozumieć jako noże bijakowe doręcznych przenośnych kos do zarośli: to noże składające się z co najmniej dwóchpołączonych ze sobą metalowych elementów, w szczególności łańcuchów, ostrzy,noży lub szczotek, dołączonych do głowicy obrotowej przenośnej kosy do zarośli.Projekt zakazuje wprowadzania ich na rynek.

Noże bijakowe to pomysł adaptowany zmulczerów ciągnikowych. Cechuje je większa siła i wydajność podczas wykaszania,ale jak możemy przeczytać w uzasadnieniu ich użycie wiąże się ze znaczniewiększym ryzykiem uszkodzenia podczas pracy i wyrzucenia przedmiotów niż wprzypadku noży wykonanych z jednego kawałka metalu. Wchodząc w kontakt zkamieniami, skałami bądź innymi przeszkodami, części metalowe noży bijakowych iich połączenia wystawiane są na powtarzające się silne naprężenia mechaniczne,wskutek czego mogą ulec uszkodzeniu i zostać wyrzucone z dużą prędkością. Mogąone również wyrzucać kamienie z większą energią niż noże wykonane z jednegokawałka metalu. W takich przypadkach osłony wykaszarek nie są w stanie zapewnićodpowiedniej ochrony.

W Polsce problem nie jest tylkoteoretyczny. W Internecie można znaleźć ogłoszenia oferujące sprzedaż, a takżeprodukcję tego typu noży. Częstokroć ogłoszenia te wskazują na chałupnicząprodukcję.

Red.