
Ukazały się dwa projekty rozporządzeń ministra środowiska dotyczące wykonawstwa planów urządzeniowych. Ich planowane wprowadzenie stanowi realizację postanowień najnowszej nowelizacji ustawy o lasach, która od 1 lipca ub. roku znosi wymóg posiadania zezwolenia ministra środowiska na wykonywanie planów urządzenia lasu.
Poprzednie rozporządzenie w sprawieszczegółowych wymagań w zakresie wykonywania prac urządzeniowych zostało wydanew 2005 roku. Projektowane w nowelizacji wymogi techniczne nie odbiegają zbytniood dotychczasowych. Uzupełniono je o wymagania dotyczące dokładności pomiaru,przenosząc zapis z Instrukcji Urządzania Lasu (np. dokładność 1 mm przypomiarze pierśnicy). Uszczegółowieniu uległy wymagania kadrowe co do liczbyzatrudnionych w firmie, która chce wykonywać pul: co najmniej pięciupracowników z wyższym wykształceniem (leśnictwo, geografia lub biologia) i3-letnim stażem lub ze średnim wykształceniem leśnym i 6-letnim stażem. Pięćosób to wg uzasadnienia minimalny zespół, który jest w stanie wykonać pul dlajednego obiektu w ciągu 2 lat. Nowością jest wymóg, by staż uwzględniał takżedoświadczenie w pracach nad co najmniej dwoma zatwierdzonymi pul, dla którychopracowano prognozy oddziaływania na środowisko.
Obowiązek odpowiedniego wyposażenia ipotencjału kadrowego nie odnosi się do przedsiębiorców sporządzającychuproszczone plany urządzenia lasu.
Obszerniejszy projekt rozporządzenia wsprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planów i uproszczonychurządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu także bazuje na dotychczasowymrozporządzeniu z 2005 roku. Zakłada jednak obligatoryjne sporządzaniedokumentacji urządzeniowej w formie elektronicznej. Ta praktyka, powszechna wprzypadku pul, rzadko funkcjonowała w przypadku upul i inwentaryzacji stanulasu. Rozporządzenie zobowiązuje do poddawania projektów planów strategicznejocenie oddziaływania na środowisko.
Nowym elementem planowania urządzeniowegobędzie ustalenie zadań w zakresie ochrony przyrody w pul dla nadleśnictwa, naterenie którego znajduje się obszar Natura 2000. W ten sposób dla fragmentówostoi naturowych w zarządzie LP nie będą sporządzane plany zadań ochronnych, aich funkcję wypełni specjalnie przygotowany pul.
Projekty obu rozporządzeń znajdują się naetapie konsultacji społecznych.
RaZ